SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilgelik Ağacının Kökleri / Umudun kökleri (25.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 25.05.2021 09:50

Kaf Dağı’nın ardındaki ülkede yaşayan insanlar, canlılar, periler… Hepsi mutluydular. Burası tarihini tamamlamıştı. Takvimler artık burada işlemiyordu. Kolay da olmamıştı. Büyük savaşlar, kıtlıklar, katliamlar, ölümler, fırtınalar ve afetler yaşanmıştı.

Bazı zamanlarda o kadar vahim tablolarla karşılaşmışlardı ki… Yaşama dair hiçbir şey kalmamıştı sanki. Her şey ve herkes ölmüştü. Bu dünya kolay kurulmamıştı. Topraklarında sayısız kanlar dökülmüş, her kandamlası toprağı bereketsizleştirmiş, yaşam zerreleri her kaybolduğunda renkler solmuştu.

Kaf Dağı’nın ardındaki ülkenin kalbinde, merkezinde yer alan Bilgelik ağacı; bütün karanlıklara ve kirletilmişliklere kaşı mücadele etmişti.

Tüm eşitsizliklere karşı mücadele etmişti…

Tüm yalanlara, riyakârlıklara karşı daima dimdik durmuştu. Ölüme karşı… Aslında Kaf Dağı’nın ardındaki ülke de bizim gezegenimizin bir parçası isi. Ama o kadar ölüm olmuştu ki…

İnsanlar o kadar çok birbirlerini öldürmüş, katliamlar yaşanmış, çocuk bedenlerin kalpleri kırılmıştı ki… Geriye iyiye dair hiçbir şey kalmamıştı neredeyse…

Toprağa, onun insanlara verdiklerine ihanet edilmişti. Hayvanlara zülüm edilmişti. İnsanlar her şeye, birbirlerine bile zulüm etmişti.

Ne su temiz kalmıştı ne hava ne de toprak. Her şey kirletilmişti…

Her şey öldürülmüştü…

Her şey acımasızca yok edilmişti. Hür, umutla, sevgi ve huzurla nefes alabilecek tek bir yer, köşe kalmamıştı.

Zaman zamanı aşmış, çetin tartışmalar yaşanmıştı. Bambaşka savaşlar… Bunlarda başka günün hikayesi…

***

Bilgelik Ağacı, karanlık çağdan bu yana o eski günlerin kabusunu görmeye devam eder. Hatta yaşar da… Çünkü dünyada hüküm süren anlayış, Kaf Dağı’ndaki ülkenin karanlık çağlarında süren anlayışın ta kendisidir.

Çok mücadeleler sonunda, en sonunda, umudun bittiği yerden umut zerresi ile gelen aydınlık çağ, Bilgelik Ağacı için hala umudun simgesidir. Aydınlık çağa gören Bilgelik Ağacı artık, dünya gezegenin diğer ülkeleri için de bunu istemektedir.

Bilgelik Ağacı, karanlığın, acımasızlığın, insana ve canlılara ait olmayan kirli duyguların Kaf Dağı’nın ardındaki ülkeye ulaşmaması için de çok uğraşmıştır. Her şey çoğalır ve gelişir. İyiliklerden iyilik, güzelliklerden güzellik doğar. Her şey yayılır.

Karanlık da öyle. Karanlık büyür. Karanlığın ve kirliliğin gelmemesi için kentin giriş çıkışları kapatılmamıştır. Sevgi çalınması diye…

Korunaklı bir şekilde bekler. Sihirli girişlerden sadece yüreği temiz insanlar geçebilir. Bir geçit Bin Pınarlı İda Dağı’ndan bir başka giriş ise İstanbul Boğazı’nın derinliklerindendir. Biri ise Büyük Kanyon’da bir diğeri de Ankara’nın ıssız bir sokağında, asla güneş düşmeyen bir sokak kenarındadır…

Geçitleri sadece yüreği temiz insanlar görebilir… Umudun bitmediği, sevincin eksilmediği ülkeyi…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.