SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilgelik Ağacının Kökleri / SALGIN VE SOLUK (02.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 02.07.2021 09:54

Evvel zaman içinde, kalbur hastalık içindeyken,

Develer pireli, berberler vebalı iken…

Çimenler hastalıklı, çiçekler ölü tohumlarda filizlenir; kuşlar uçmaz ve şarkı söylemez iken…

Ben annemin koynunda tıngır mıngır sallanır iken…

***

Günümüzdeki masalların başlangıçları neredeyse böyle gelişecek.

Çocuklar sokaklardan ve parklardan uzak, evlerinde, dört duvar arasında yaşarken başka ne olabilirdi ki…

Hastalık kol geziyorken…

Kötü bir süreç yaşıyoruz. Dünya tarihinin en büyük salgın hastalığı; evlerimize kadar girdi. İlk duyduğumuz zamanlarda; kimimize şaka, kimimize komplo gibi gelmişti. 2020 Mart ayında yaşadığımız iki haftalık tedbiri çoğunluk tatil olarak görmüştü.

Bu dönemde işsizlik arttı. Düşük gelirli aile sayısı arttı. Evine ekmek götüremeyen insan sayısı arttı. Toplumsal çöküşün eşiğine geldik.

Arkadaşlarımızı, dostlarımızı, ailemizin biricik fertlerini kaybettik… Hastalığı geçiren kimi insanlarda ise… Kalıcı hasarlar gelişti ve buna şükrettik.

Aynı zamanda ruhsal çöküşünde eşiğine geldik.

Bambaşka hayatlar yaşarken, bambaşka bir yana doğru savrulduk. Farklı iş deneyimleri, farklı sosyalleşme deneyimleri yaşadık. En çok duyduğumuz 3 kelime maske+mesafe+hijyen oldu.

Çocuklara anlatamadık. Gözle görülmeyen bir şeyin bizleri hasta ettiğini, başka hastalıklara benzemediğini dilimizin döndüğünce anlatmayı denedik.

Kendi anladığımız kadarı ile.

Yer yer umutsuz hakim oldu.

Geldiğimiz noktada, kısıtlamalar bir kez daha kalktı. 1 Temmuz itibari ile hayat normale dönmeye çalışıyor. Yarın itibari ile hafta sonu yasakları da tamamen kalkmış olacak.

Hala kaygılıyız. Hala şaşkınız. Tedavinin bulunmuş olması biraz içimizi dindirse de kafamızda soru işaretleri var. Hangi aşı polemiğine hiç girmeden, covid-19 salgınının bir kez daha atağa geçmemesini, mutasyon ya da varyant gibi bir değişime uğramamasını, evrim geçirse dahi insanları/canlıları öldürmeyen bir hal almasını umarak yaşıyoruz.

Sevdiklerimize belki de ilk defa bu süreçte sarılamadık. Her duyguyu dokunarak yansıtan bir toplum olarak, yan yana gelerek güzellikleri bahara döndüren acıyı dindiren bir toplum olarak bir araya dahi gelemedik.

**

Bu Pazar çok kıymetli. 2021 yazı çok kıymetli. Kışın buhranını atabilmek adına… Salgını kontrol etmek adına…

Sahillerde, kordonda dostlarımızla, ailemizle bir araya gelelim. Elbette kurallara dikkat ederek. Ama derin bir nefes de alsın gönlümüz. Sadece hafta sonu olan çalışan aileler, çocuklarını kısıtlama engeli olmadan tatil günlerinde sokağa çıkarabilsin. Onlarla oyunlar oynayalım. Sek sek mesela? Ama kurallara uymaya da devam edelim.

Hala bitmedi. Bitmiş gibi düşünerek, kendimize ve çevremizdeki sevdiklerimize zarar vermeyelim.

Elbette gezelim. Hak ettik. Ama henüz bitmedi.

Sağlıklı günlerde, özgürce bir araya gelmek dileği ile…

Bilgelik Ağacı der ki, ‘Kendini düşünme. Yanındakini düşün. Ama gez ve dolaş. İnsan olmanın en güzel yanı da bu değil mi? Denize gir. Şarkı söyle. Sev. Resim yap. Çimenlere bas. Ama unutma. Köklerimizin sağlığı için bazen güneş gibi güzide bir enerji kaynağından bile korunmamız gerekebilir’

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.