SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bilgelik Ağacının Kökleri/NİKE, ZAFER VE VİCTORİA (06.08.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 06.08.2021 09:59

Zamansız ve takvimsiz günlerin birinde, Kaf Dağı’ndan Olympos’a uzanan buluttan köprüler, yeryüzüne bereketi yağdırıyordu. Bereket, yağmur tanelerine sarılmış; damla damla toprağa akıyor, toprağın derinliklerine; dünyanın kalbine doğru seyahat ediyordu.

Gün güzelleri ve gece yıldızlarının arasında kalmış olan gökyüzü iki mistik dağın ne denli yakın ve uzak olduğunu anlamaya çalışıyordu.

Bilgelik Ağacının, minik dallarından biri; bir sarmaşık olmaya karar verdi. Olympos ve Kaf Dağının arasındaki buluttan köprüye uzanmayı denedi. Derken, güneşin öptüğü damlalardan biri gökkuşağına dönüştü. Sarıldı ona ve yükseldi. Bilgelik Ağacının sarmaşığı, bulutların üzerindeki; incecik tüye dokundu. Tüy birden büyüdü. Büyüdü, büyüdü, bir kadına dönüştü…

Saati dolduran kumlar; büyüdü, büyüdü, büyüdü, büyüdü…

Tüy bir kadına dönüştü.

Bilgelik Ağacı, onu sarmalamaya başlamıştı bile… O kadar güzel bir kadındı ki… Nasıl doğmuştu, nasıl olmuştu bilemiyordu.

Bir eliyle daha sarılmak istedi. Bir dalını daha uzattı.

Kadın, sarmaşığı da dalı da gördüğünde tebessüm etti. Gülümseyişi ile Bilgelik Ağacının sarmaşığı yuvarlak bir halkaya, haleye dönüştü. Hale, kadının kahkahası ile onun başına doğru yöneldi. Böylece Bilgelik Ağacı, defne yaprakları ile kadını taçlandırmış oldu.

Bilgelik Ağacının diğer dalı ise öylece baka kaldı. Kadın elini uzattı ve dalı kavradı. Gözleri büyüdü. Dokunduğu bu dal sayesinde tüm geçmişi hissetti. Bilgelik Ağacının dalı; kadına palmiye yaprağı şeklinde göründü.

Kadın, bir tanrıçaydı.

Zafer tanrıçası.

Victoria idi.

Aziz Victoria…

Zaferin adı, Nike gecesi ve Victoria gündüzü…

Bilgelik Ağacı, o gün ona hayran kaldı. Nedendir bilinmez; defne yapraklarını verdiği kadın da ona hayrandı…

Zafer iki adı.

Zafer tanrıçası, Bilgelik Ağacının dallarına yuva yaptı. Palmiye yapraklarını yuvası yaptı, defne yaprakları ile üzerini örttü.

Bilgelik Ağacının dediğine göre; kuş yuvasını andıran bu yuvada tekrar uyanan Nike; bir kuş oldu. Dünyanın en hızlı uçan kuşu. Ve tekrar kadına döndüğünde, süt beyaz bir teni ile doğdu. İstediği zaman insana dönüşebileceğini anlayan tanrıça fark etti ki kuş kanatları sırtında…

Yunan mitolojisindeki, Olympos tanrıçaları ve tanrıları arasında tek kanatlı tanrıça…

Artık dilediği yere hızla gidebiliyordu. Bilgelik Ağacının istediği dalına istediği kadar hızlı uçabiliyordu. Böylece Bilgelik ağacına bir vefa borcu oldu. Onun dalları arasında ki yeniden doğumu için…

Kanatlı tanrıça Nike, Roma’da Victoria diye anıldı.

Ne zaman defne yaprakları gözükse bir iklimde, ne zaman onun tacının tohumları, insanların başına hale olsa; zafer yakındır.

Nike’ın yani Victoria’nın kalkanında ‘Zafer Kazananlarındır’ yazdığı bilinir.

Bilgelik Ağacı da buna bir açıklık getirmiştir, ‘zamanla değişti söz, öz hep aynı kaldı. Kelimenin saadeti başkadır. ‘Zafer, kadınlarındır’, ‘Zafer, hak edenlerindir’, ‘Zafer, direnenlerindir’ yazar. Zafer, hak edenin olmadığı sürçe, yarım kalmış bir savaştan öte değildir. Zaferin gerçek sahipleri; Victoria’nın defne yapraklarından olma gerçek tacını taktığı gün zafer gerçekleşecek ve Victoria gökyüzünde belirecektir’