SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilgelik Ağacının Kökleri-Medusa’nın laneti (09.08.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 09.08.2021 12:28

 

Bilgelik Ağacı aslında, Medusa’nın da arkadaşı imiş… Tüm tanrıçalar gibi o da onun kız kardeşi imiş.

Medusa, yaşamına su gibi duru güzelliği ile başlar. Çok güzel bir genç kız olan Medusa, suyun duyruluğunu andıran güzelliği ile tanrıçaların kıskançlığını üzerinde toplamış, tanrıları da peşinde koşmaya başlamıştır. Özellikle Tanrıça Athena onu çok kıskanmaktadır. Denizlerin tanrısı Poseidon da su duruluğuna sahip Medusa'ya hayrandır. Başı öylesine döner ki Poseidon’un, bir gün kardeşi tapınağında, Athena’nın tapınağında Medusa'ya tecavüz eder. Bu durumu kendisi için aşağılayıcı bulan Athena, Medusa'yı gorgon yapar. Gorgonlar, Yunan mitolojisinde keskin dişli, saç yerine başlarında canlı yılanlar olan, dişi canavarlar olarak korku salarlar. Gözlerinin menziline kim girerse, taş olmaya mahkumdur. Gorgonlar 3 kızkardeştirler; Medusa, Euryale ve Stheno.

Medusa’nın güzelliği, su gibi berrak teni gitmiştir. Çirkinleşmiş, saçları yılana dönüşmüştür, yüzüne bakanlar taş kesilmektedir. Medusa insan olduğu için ölümlüdür. Athena Medusa'yı gorgon yapma cezasını az bulur ve Perseus'la iş birliği yaparak Medusa'nın başını kestirir. Bu baş kesme sırasında ise bedeninde taşımaya devam ettiği, Poseidon’un çocukları olan Pegasus ve Chrysar doğar. Perseus, Medusa'nın kesik kafasını alır,  Athena ise Medusa'nın derisini yüzüp Aegis'in markası yapar.

Bizlerin bildiği hikayelerden biri bu en azından… Ya Bilgelik Ağacının bildikleri?

Bilgelik Ağacı, Poseidon’a çok kızmıştır. Aslında, Medusa’nın altın renkli saçlarını, duru güzelliğini kıskanan Athena’da. Medusa, içinde Poseidon’un  çocuklarını taşırken Gorgona dönüşmüş ve canavarlaşmıştır.

Athena, ona 2 dilek hakkı tanımıştır. İlkini kötülüklerden kurtulmak, bir daha zorbalığa uğramamak olduğunu söyleyen Medusa, tanrıça Athena tarafından yılan saçlar ve taş kesen gözlere sahip olmuştur. Kimse bir daha ona bakamasın diye, ona kötülük yapamasın diye bunu tercih eden Medusa, artık kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Zorbalıktan ve tecavüzden kaçan Medusa ikinci dileği dilemez.

İkinci dilek hakkını bin yıllar sonra, gorgon onu tükettiğinde, yalnızlığı çekilmez bir hal aldığında kullanmıştır. Çünkü , kaçmanın bir çözüm olmadığını anlar. Bin yıllar boyunca insanlar ondan kaçmıştır. Kimse bakmamıştır.

Athena’nın ziyaretleri dışında yalnızdır.

Athena, ikinci dileği için Perseus’u gönderir. Perseus, Medusa’ya bakmamak için bir ayna kullanabilceğini öğrenmiş ve onu öldürmüştür. Medusa’nın ikinci dileği ise, zorbaların yok olması için savaşmak olmuştur. Dillere destan güzelliği evrenleri aşan Medusa, zorbalığa karşı savaşan bir kalkan olarak karşımıza çıkar.

Athena’nın gerek kibri, gerek onu başta korumaması, gerek ise kıskançlığı bu hikayenin farklı gelişmesine neden olmuştur.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.