SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilgelik Ağacının Kökleri Hayvanlar ve haklar (09.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 09.07.2021 09:51

‘Hayvanları Koruma Kanunu Teklifi’ , ‘Hayvan Hakları Koruma Kanunu’

Meclis gündemine taşındı. Kararlaştırıldı.

Peki, hayvanları koruyan bir teklif, kanun neden bu kadar tartışılıyor? Yüzeysel olarak inceleyecek olursak, en çok gündeme Yunus Parkları konusu geldi.

Aslında bir müjde gibi gözüken maddelerden birine göz gezdirelim. ‘Kara ve su sirkleriyle, yunus parklarının açılması ve işletilmesi yasaklanacak’

Bu kısmına kesinlikle katılıyorum. Yasaklanmalıdır. Hayvanları kafese kapatarak, onları doğal ortamlarından uzak tutup, kafeslere koymak… Kabul edilebilir değil.

Peki açık olan işletmeler? Maddenin devamında sirkler ve yunus parkları için hayvanların ‘Herhangi bir nedenle eksilen hayvanların sayısının tamamlama ya da artırma, yeni bir şube açma gibi yollarla kapasite artışına gidilemeyeceği, üretim yapılamayacağı…’ deniliyor. Açık olan işletmelerle ilgili bir ibare göremiyorum. Türkiye’de açık olan 10 yunus parkına ne olacak. Aynı maddenin devamın da, ‘Yasaklara aykırılık ise idari para cezası yaptırımına (hayvan başına 25.000 TL) bağlanmaktadır’ diye bir cümlenin yaptırım gücü ne olabilir?

Yunus parkları, ‘ziyaretçileri’ni düşünelim birde. Bu parkları; yunus terapisi adı altında insanların sıklıkla ziyaret ettiklerini.

‘Bu kadar çok ziyaret edilmesi çok normal değil mi? Bu kadar güler yüzlü hayvanlar insanların içlerini ısıtmıyor mu?’

‘Sahilde bir bankta otururken, yunus balığı gördüğünüzde ayağa kakıp izlemiyor musunuz? Bu sizi mutlu etmiyor mu?’

Evet, Çanakkale sahilde oturduğum zaman, o deniz canlılarını görmek beni inanılmaz derecede motive ediyor. Ama güler yüzlü oldukları için değil; farklı ve normalde görme ihtimalimin daha az olduğu canılar oldukları için…

Birde yunus balıklarının güler yüzlerini düşünelim birde. Nasıl da güzel gülümsemiyorlar mı???

Sevgili okuyucular, arkadaşlar, dostlar… Yunus balıkları gülümsemiyor. Sadece ağız yapıları insanların beynine ‘gülümseyen surat’ uyarısı veriyor. Beyin, insana, ‘Bu canlı, sana gülümsüyor’ diye bir ileti yolluyor. Sizce gülümsüyorlar mı?

Kafeslere kapatılan bir canlı ne kadar mutlu olabilir?

Empati yapın, Covid-19 pandemi kısıtlamalarında; ne kadar mutlu oldunuz? Ruh haliniz nasıl değişti? Metabolizmanıza nasıl etkileri oldu? Ne oldu bu süreçte size? Mutlu muydunuz?

Kafeslere kapatılan hiçbir canlı mutlu olmaz.

Bir de şöyle düşünün; dibini bilmediğimiz okyanuslarda ve denizlerde yaşayan yunuslar. Vahşi doğa dediğimizde sadece aslan ve kaplan gibi yırtıcılar aklınıza düşebilir.

Düşmesin.

Yunus balıkları, dış görünüş itibari ile sempatik gözükebilir. Denizlerde olacaklarına, kafeslerde yaşama kaygısı olmadan yaşasınlar(!!!) diye düşünebilirsiniz.

Ama yunus balıkları yırtıcılardır.

Gülmezler. Kendi türleri içindeki iletişimi bilemeyiz, ama özellikle de insanlara gülümsemiyorlar.

Siz, sizi kafese kapatan birine gülümser misiniz?

Yemeğini avlayan bir yunus balığı videosu açın, ölmüş bir yunus balığı fotoğrafına bakın. Çene yapısından dolayı insanlara gülümseyen yunus balıklarına bir de bu açıdan bakın.

Yırtıcıdır. Canlıdır. Ve doğal ortamı, onun en doğal hakkıdır.

Bilgelik Ağacı der ki, ‘benim bile tohumlarım toprak seçer. Kök salmaz her yere. Ben bile bin yıllarca bekledim filizlenmek için. Senin neyine, bir canı can ocağından koparmak?’

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.