SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilgelik Ağacının Kökleri Filenin Kadınları ve Fotoğraf (28.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 28.07.2021 09:58

A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları B Grubu ilk maçında, büyük bir başarıyla imza atarak son olimpiyat şampiyonu Çin'i 3 - 0 mağlup etti.

TVF - FIVB Türkiye Foto Muhabiri Mert Bülent Uçma’nın yakaladığı ikonik kare ile bir derdi anlattı.

Ve sosyal medya hesabından şu sözleri paylaştı, ‘Bugün meslek hayatım adına çok değerli ve duygu dolu bir gün geçirdim. Meslek büyüklerime, meslektaşlarıma, sanatçılarımıza, kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına, hocalarıma, dostlarıma ve tüm sporseverlere güzel mesajları için teşekkürlerimi sunuyorum.’

Çin spor takımını 3-0 mağlup eden ‘Filenin Sultanları’nın bir çok fotoğrafı paylaşıldı. Eda Erdem’in fotoğrafı ikonlaştı.

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları B Grubu'ndaki ikinci maçında İtalya'ya 3-1 mağlup oldu.

Şimdilik Filenin Kadınlarının mücadelesi, emeği ve sevincine dair bu bilgiler ışığında büyüklü küçüklü sıçramalar yapalım. Konudan konuya atlayarak, Neden kültür-yaşam sayfasında spor köşe yazısı var? Sorusunun cevabını arayalım.

İlk olarak; bazı gazeteler, internet gazeteleri; Filenin Kadınlarının Çin’i 3-0 mağlup ettiği dakikalarda sadece voleybol topu ve ona uzanan elin yer aldığı fotoğrafları paylaştı.

Kesinlikle, kimimize göre; topa uzanan el ve top güzel bir kare olabilir. Estetik olabilir. Ama kadın sporcuların duruşu, hali, sevinci, kararlılığı; yüz hatları, bileklerinin duruşu, kollarındaki kaslar, ellerinde topun hızla çarpması sonucu yer yer oluşan pembelik ve beyazlıklar… Bunları görmediğimiz sürece Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Filenin Kadınlarının Çin’i 3-0 mağlup etmesinin bir anlamı kalmıyor. Azmi, emeği gördüğümüz o kareler olmadan, o an sadece okuduğumuz birkaç satırdan ibaret kalıyor.

Büyük bir sıçrama yapmadan, fotoğraf karesinin dilinden bahsedelim birde… Fotoğrafı gördüğüm andan itibaren; bağıran bir kadın sesi duydum.

Kadın, sevinç çığlıkları atıyor. Diğer fotoğraf karelerine baktığımda ise çığlıklar büyüdü. Aylarca çalışmanın ardından, zorlu antrenmanların ardından, çetin bir mücadelenin sonunda son enerji ile ‘Bunu başardık’ diyen kadınların çığlıklarını duyuyorum.

Güçlü çekilmiş fotoğraflar sayesinde, o çığlıklar; beni, fileye götürüyor.

Eda Erdem’in örgü saçı… Fotoğrafa baktıktan sonra ‘Acaba başının arkasında, karede yer almayacak şekilde olsa daha iyi mi olurdu?’ diye sordum kendime. Olmazmış. Olmazdı.

O örgü, voleybol topunun çizgiye giderken, çizginin neresinde kalacağını sembolize ediyor. Çizginin hangi tarafında olacaksa, bir diğer takıma kazandıracağı puanı, hala hareket halinde olduklarını gösteriyor.

Voleybol topunun, kim kazanırsa kazansın; havada bir o yana bir de bu yana uçuşunu hissettiriyor. Daima, oyunda kalacağını.

Fotoğraf bizimle konuşmuyor. Fotoğraf bize haykırıyor.

Şimdi devasa bir sıçrama ile hemen bazı haber dillerini eleştirmeye geçelim.

‘Çin’i ezip geçtik?!’

Çin’i ezmedik. Spor müsabakalarında sporcular ezmez. İtalya 3-1 Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımını ezdi mi? Ezmedi. Ülkerlerin mağlubiyetleri ve şampiyonluklarının her ne kadar siyasi yansımaları, ekonomik yansımaları olsa da; spor toplumlarının konuşma dillerinden biridir. Spor ezmez. Spor birleştirir. Birleştirmelidir.

Farklı dinamikleri olsa da, özünde bunu yakalamayı başarabilmelidir.

Çığlık atan bir fotoğraf, o fotoğrafı mutlulukla paylaşan sosyal medya kullanıcıları ve medya…

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Filenin Sultanları, Filenin Kadınları kazandı. 3-1 mağlup ettiler. Toplumların, insanların bakış açılarını; onları sansürlemeye çalışmaları, şampiyonluğu voleybol topu fotoğrafı ile anlatmaya çalışanları 3-1 mağlup ettiler.

Bilgelik Ağacı der ki, ‘Ne yaparsanız yapın, tarihin en güzel sayfalarında kadınlar olacak. Size rağmen sizi yenecekler. Siz kendinizi istediğiniz kadar namağlup sanın. Şampiyon onlar olacak’

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.