SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bilgelik Ağacının Kökleri / Esin’in Öykü’sü (30.06.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 30.06.2021 10:24

Bir varmış, bir yokmuş,

Evvel zaman içinde bir genç bir kadın yaşarmış. Genç kadının yüreği öyle güzelmiş ki… Düş dünyası o kadar canlıymış ki… Neye dokunsa renk cümbüşü olurmuş… Samanlara dokunur, samanlar kırmızıya, yeşile, kavuniçine boyanırmış…

Çiçeklere dokunduğunda, çiçeklerin renklerine mistik bir enerji gelir, canlılıkları dünyayı kıskandırırmış…

Şarkı söylediği zaman yanındakilerinin burnuna leylak kokusu gelirmiş… Leylak, tüm dünyaya hakim olacak kadar kudretli de olurmuş… Gülümsemesi tebessüm olan genç kadının birde keçeli kalemleri varmış. Sadece keçeli kalem mi???

Kuru boyaları, sulu boyaları, akrilikleri, guajları varmış. Ne zaman kağıda düşlerindeki kuşları çizse, o son noktayı ne zaman koysa, o an kuşlar kağıttan uçmaya başlarmış. Cıvıltıları dünyayı sararmış.

Ne zaman dokuma tezgahına otursa, ipleri eline alsa… O zaman dünyadaki tüm evlerde halı olurmuş… Irak köşelerdeki gecekondulardan, arka sokaklardaki yıkık dökük viranelere kadar… Soğuk havanın ölüm ve kıtlık getirdiği o ocaklar bile ısınırmış.

Ne zaman eline kalemlerini alsa, kıyafetler çizse, sanki dünyadaki her bir insan büyük şölene hazırlanırmış. Kıtlık, açlık, salgın hastalık, savaş o an yok olurmuş. Birlikte, barış içinde yemeklerin yendiği, şarkıların söylendiği, dans edildiği bitmek tükenmek bilmeyen şölenlerin hazırlıkları, onun çizdiği kıyafetlerde can bulurmuş.

Gülümsemesi tebessüm olan genç kadının düşlerindeki dünya, çizdiği resimlerde, tasarladığı kolajlarda, dokuduğu halılarda, işlediği oyalarda var olurmuş…

***

Sevgili kız kardeşim Esin Öykü Terzi’nin bana hissettirdikleri bunlar. Ellerinden çıkan tasarımlarla, kendi düş dünyasına beni çeken sevgili dostum Esin, 5 basamaklı yarışma olan 11. Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması Master Class’da ilk basamağı geçti. İlk ödülünü almaya hak kazandı. Bütün mütevaziliği ve tebessümüyle tasarımlarıyla insanların yüreklerine, evlerine, hayatlarına dokunuyor.

Boya kalemlerinin çizgisine hayranlıkla baktığım arkadaşımın, dokuma tasarımlarını didik didik incelediğim Esinsu, hayal gücünün sınırlarında dolaşıyor.

Bilgelik Ağacı’nın Esinsu’nun da vesilesiyle; tasarım yapan, yazan, çizen, resim yapan, şarkı söyleyenlere ve özellikle bu gibi işleri yapmak isteyen ama yapamayan genç kadınlara bir mesajı var, ‘Ayağa kalkın. Sizi kalıplara sokmalarına izin vermeyin. Sizin düşünüz dünyalara bedel. Kalkın ayağa ve hareket edin. Kolay değil. Ayakta durmak, kendini ispat etmek, yaşamak, yaşarken insanlığa yakışır şekilde yaşamak kolay değil. Yürümeye korkarken, ayağa kalktığınızda koşmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Deneyin. Hayalinizi gerçekleştirmek için elinizden geleni ardına koymayın. Korkmayın. Ben varım. Beni göremeseniz bile kız kardeşleriniz var. Birlikte ayağa kalkın’

Sevgili kız kardeşim Esin’in gözlerinden dünyayı görebilmeniz umudu ile.