SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bilgelik Ağacının Kökleri/Dostluk (05.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 05.07.2021 10:10

Zamanın tüm kumları birbirine bazı bağlarla bağlıdır. Kimi güzel duyguların olduğu kimi ise kötü duyguların olduğu bağlardır…

Zamanın kumlarından bazıları birbirlerine bağlanabilmek için mücadele etmişlerdir. O kumlara da dostluk kumları denir.

Dostluk zordur. Arada hiçbir yol veya köprü olmayan insanların birbirlerine duyduğu düşüncelerin gelişimidir. Duyguların evrimleşmesi ve birleşmesidir.

Seçilmiştir öncelikle. Her hangi bir dayatma yoktur. Taraflar kabul eder bu bağın gelişimini.

Bazı dostluklar yara alsa da bu bağ o kadar kıymetlidir ki. Sürer. Yaraları, o bağ ilmek ilmek örer.

Kimi zamanda birlikte yaşanan yaşanmışlık, anların zorluğu kişilerin birbirlerine bakmasını bile engeller. Can yakar. Dostun yüzüne baktığında o anlara dönersin. Birlikte atlattığınız badirelere. Ve bu badirelerin kimisi, o kadar ağırdır ki. Dünya bile utanır. İnsanların dinlemeye tahammülü dahi yoktur. Ama yaşanmıştır bir kere. Birbirine baktığında hep onu görürsün. Atlatılan badire geride kalsa da enkazı derindir. Derinedir.

İnsanların dinlemeye tahammül gösteremeyeceği kadar da ağırdır.

Bir süre yüzüne bakamasa da kişiler en sonunda gönüllerince bir araya gelebilirler. Bunu başarırlar. Yaralar sarıldıkça, yaralardan akan kanlarda bu bağa eklenir. Zamanın kumları arasında gelişen bağa yeni halatlar eklenir.

Dostluğun gelişmesi zamanla olur. Zamanın rüzgarlarına karşı ne kadar birlikte dik durduğun ile ilintilidir.

Bilgelik Ağacının bunun için söyledikleri ise, ‘Dost; Kumdur. Topraktır. Kayadır. Öyle de olmalıdır. Arkadaşın üzgünse, sertse ona kum gibi dokunmalıdır. Akıp geçmelidir. Arkadaşının başı dertteyse kaya gibi sert olmalıdır. Zorluklara göğüs germelidir. Toprak gibi olmalıdır. Dostluğun güzelliklerini ektiğinde filizlenebilecek kadar verimli bir toprak gibi olmalıdır’

Bilgelik Ağacı haklıdır da…

Kum hoşgörüyü sembolize eder. Sinirli, gergin, üzgün olan arkadaşınıza karşı anlayışla yaklaşmayı. Yüreğinde ki boşlukları doldurmayı gerektirir. Eksik hissetmesi için en ufak boşlukları bile doldurmayı.

Kaya, güveni sembolize eder. Zorluklara ve alçaklıklara karşı dimdik durmayı. Dostunu, kırılma ihtimaline rağmen; rüzgarlara, dalgalara karşı korumayı.

Toprak ise gelişimi ve değişimi sembolize eder. Berekettir ve değişimdir toprak. Güzelleştirir. Minicik bir tohumdan binlerce ağacın nasıl filizlenebileceğinin kanıtıdır.

Ve Bilgelik Ağacı der ki, ‘Hayat kısa. Dostlarınıza iyi bakın. Güzel anılar biriktirin. Karanlık bir dünyada birlikte ayakta kalmak için çok mücadele edeceksiniz. Her anı iyi değerlendirin. Çok gülün. Çok ağlayın. Eski dostlarınızı unutmayın. Sizi siz yapan onlarla birlikte yaşadığınız anılarınızdır. Anlarınızdır. . . Yaralara merhem, gönüllere şenlik olun…’