SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilgelik Ağacının Kökleri /Desen ve Motif (20.06.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 20.06.2021 11:07

Hatta sonsuz yaşamının sırrı, hayatta kalabilmesinin kaynağı idi.

Yaşadığı her bir duygu ve fikri yapraklarının damarlarına, gövdesine, renlerine işliyordu. Bilgelik ağacı denildiğinde sizlerin aklına ulu ve devasa bir ağaç gelebilir…

Ama gelmesin…

Bilgelik Ağacı, binlerce desen ve motiften oluşan, yaşanmışlıkları anlayabileceğiniz, üzerindeki desen ve renlerden okuyabileceğiniz bir ağaçtır.

Dünya gezegenindeki her insan topluluğundan bir şeyler öğrenmiştir.

Bunlardan biri de Bozkırın kadim halkıdır. Binlerce yıl yaşamış olan bu halkı, Bilgelik ağacının bulabilmesi oldukça zor olsa da… Her bir araya geldiklerinde çok şey öğrenmiştir.

Göçer yaşam tarzlarını bu nedenle pek sevmez… Anka Kuşu gibi hareketlidirler… Oradan oraya uçar giderler. Kalıcı olan kurganları vardır ama. İnsanları bulamasalar da… O kurganlarının içine minik köklerini yollar. Ve bozkırın insanları ne yer ne içer neye hangi gözle bakar… Bunları öğrenir. Zamanında ötesindeki çizginin günümüze dek ulaşmasının nedeni de budur.

Bozkır insanları, bu konar göçer hallerini halılara yansıtmayı uygun görmüşlerdir. Yün ve ipek toprak ananın bağrında en hızlı yok olacak olan, en hızlı çürüyüp tarihin yaprakları arasında kaybolacak olandır…

Bu nedenle Bilgelik ağacı köklerinden Bozkır insanlarına renk vermiştir.

Bu renkler sayesinde daha dayanıklı olacak halıları dokumuşlardır. Günümüzde arkeolog ve sanat tarihçilerin hayvan üslubu dedikleri halılar…

Desenler o zamanı anlatan birer çizgiydiler. Zamanın en önemli anları… Hayvanların önemini anlatan… Hayvanların, bozkır insanları için nemini anlatan….

İşte tam da bu nedenle Bilgelik Ağacı, bu halıların ve desenlerin asla kaybolmaması için koruyucu özünden boyalarına aktarmıştır. Yapılan her desen bir şekilde bedeninde nakşedilmiştir.

Bilgelik Ağacı der ki, “Zamanın ötesini görebilmenin yolu geçmişin izlerini taşıyan motif ve desenleri içeren her bir taştır. Her bir halı, maden, mermer. İnsanların o andaki önceliklerini anlamanın, rutinini ve dinini anlamak için, kutsadığı ve korktuğu olayları kavrayabilmenin en kolay yoludur. Sadece olanı değil aynı zamanda felsefesini çözümlemenin de yolu u izlerden geçer. Hiçbiri birden bire ortaya çıkmamıştır. Hepsinin bir yaşanmışlığı vardır. Hayvanların yaşam için önemi nasıl yansıdıysa halılara, kıtlığında yaşamıştır”

O nedenledir ki insanlık tarihini anlamanın en güzel yolu sanattan geçer.  İhtiyaç için geliştirilen el emeklerinin sanata dönüşmesinden geçer… Tarihini anlamanın en kolay ve en güzel haline… Kültürlerin nasıl devam ettiği, nasıl yok olduğu ve birlikte etkileşime geçtiğine dair izlerine…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.