SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bilgelik Ağacının Kökleri/Çocuklar ve İstismar (10.07.2021

Yazının Giriş Tarihi: 10.07.2021 11:30

Gel zaman git zaman…

Gelen zamanda gelenler kötülük ve karanlık olmuş. Yokluğu yaran karanlık, dünya gezegenine ulaşmış.

Gel zaman git zaman…

Git zamanda gidenler içinde ise güzellikler ve gülücükler varmış. Hem de çocuk gülücükleri…

Kötülüklerin hakim olduğu dünyada Bilgelik Ağacı bu hikayelere masal demek bile istememiş… Uçsuz bucaksız bir arafmış…

Bilgelik Ağacı demiş ki… ‘Çocuklara karanlığı reva görenleredir tüm lanetim. Onları, fiziksel, cinsel ve duygusal istismara uğratanlaradır… Benim dilim yok, benim elim yok. Siz ki insanlar onları durdurun. Çocuğun dili bizimki gibi değildir. Lisanı başka, dünyası başkadır. İyi gözlemleyin ki bir terslik olduğunda hemen anlayın… Resimdir onların dili, sessizliktir, müziktir… Onlara, canla başla kulak verin…’

***

Bilgelik Ağacının sözleri kenarda dursun… Bizlerinde eli vicdanımızda…

Haberleri izlerken ne kadar canımız acıyor değil mi? Çok insandan şu sözleri duyuyorum, ‘Yüreğim kaldırmıyor. Haberleri izlerken, özellikle de çocuklara yapılanları izlerden dayanamıyorum’

İnsanların yüreği kaldırmıyor. Çocuk ve istismarı aynı cümlede bile kullanmaktan kaçınıyor. Çocuğun canı yandığını düşündükçe kahroluyor. Hepimizin kahrolduğu gibi.

Ya o çocuklar?

Çocuklar, acıyla yaşıyor.

Şimdi bahse konu olacak sözler ise sadece acının bir parçası.

TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda 4’üncü yargı paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

  1. maddesi ise sosyal medyada tepki topladı. Olması gerektiği gibi ciddi bir tepki. Çocuğun cinsel istismarının bulunduğu katalog suçlarda ‘kuvvetli suç şüphesi’ yerine ‘somut delil’ aranması koşulu…

Çocuk, istismar, somut delil…

Çocuk, istismar, somut delil…

Çocuk, istismar, somut delil…

Bir çocuk düşünün. Minik bir beden. Dünyayı keşfetmeye çalışıyor. Cinsel saldırı ya da istismarın ne olduğunu dahi bilmiyor. Yaşadıklarının doğal olmadığını dahi anlamıyor. Tepki göstermesi gerektiğini, nasıl göstereceğini, kimse söyleyeceğini dahi bilmiyor. Belki çevresindekiler davranışlarındaki değişiklikleri fark edip gözlemlemeye başlıyorlar. Ya da çocuk, yaşadıklarının doğal bir olay olduğunu düşünüp, sözle, resimle, müzikle anlatıyor.

Delil, görgü tanığı, 3 gün içinde muayene…

Delil, görgü tanığı, 3 gün içinde muayene…

Delil, görgü tanığı, 3 gün içinde muayene…

Çocuk istismarları kamuoyuna nasıl ulaşıyor sanıyorsunuz? Hangi görgü tanığı? Büyük ölçüde gördü tanıklarında suçluya yardım/destek olduğunu düşünecek olursak? Hangi somut delil? Neyin ispatı?

Çocuğun geçirdiği psikolojik travmalarla birlikte değerlendirin. Ki ülkemizde, zaten var olan davalar bile doğru işlemiyorken… Şaşıranlar ve karşı çıkanlar olacaktır. Ama işlemiyor. İstismara uğramış çocuklar defalarca kez anlatmak zorunda kalıyor. İşleyişe göre pedagog bulunması gerekirken çoğu yerde çocuk yalnız.

Çocuk, görgü tanığı, istismar…

Çocuk, görgü tanığı, istismar…

Çocuk, görgü tanığı, istismar…

Bir kez daha belirtelim; ‘İstismarın delili olmaz. Çocuk istismarı insanlık suçudur. İstismarın affı olmaz’

 

Çocuk çocuktur. Çocuğu cinsiyeti, dini, dili, ırkı olmaz.