SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilgelik Ağacının Kökleri / Bayram ve sevgi (19.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 19.07.2021 11:04

Bilgelik Ağacının tohumları dünyanın dört bir yanına dağılmış. Bu tohumlar, tutundukları toprak parçasına göre şekillenmiş. Her biri bulundukları coğrafyanın şeklini almışlar. Ona göre renklenmişler, ona göre boy atmışlar.

Her bir coğrafyanın özelliğine, toprağına göre hakimiyet kurmuşlar. 

Bilgelik Ağacının biricik tohumları, dünyayı daha güzel bir yer haline getirmişler.

Minik korular, ormanlar gelişmiş. 

Ormanların kimisi mistik dokusunu yaymış... kimisi de gizli tutmuş. Dünya düzeninde yeşil ve yeşilin tonlarıyla mükemmeli yakalamışlar. 

Birbirlerinden uzak olsalar da hep haber almışlar. Kuşlar hasret türküleri eşliğinde onlara sevdiklerinden haber getirmiş. 

Bilgelik Ağacının çocukları, dünya gezegeninde salınmış. 

Zaman geçmiş. Her bir ağaç, başka tohumları paylaşmış toprakla. Ormanlar büyüdükçe büyümüş. 

Derler ki; ağaçların düşleri, kolları sonsuzluğa uzanır. Gökyüzünü sarar ve yükseldikçe yükselirler. Ama kökleri derinde birbirlerine kavuşurlar. Buluşma yeri derinlerdedir. 

***

Bütün ağaçlar, ama bütün ağaçlar... Sene de bir gün buluşurlar. Bu buluşma onlar için bayramdır. Tazecik çiçeklerini; Kaf Dağının ardındaki Bilgelik Ağacına gönderirler. Bu bir bayramlaşmadır. Dünyanın bütün çiçekleri birleşir. 

Hepsi görsel bir şölen oluşturur. 

***

Peki insanlarda bayram nedir? Çocukluğumun en güzel hatıraları... Kimin kim olduğunu bilmeden ama her cümbüş günü bir araya gelen bir insan topluluğu... Ailem. Ailemiz. 

 

Bayramın en güzel yanı, çoğu işin tatil vermesi. Normalde hayat koşturmacasından görülemeyen ebeveynler, anneler, babalar, abla ve abiler, teyzeler, halalar, yengeler, enişteler... 

Kuzenler, bal böceği çocuklar... 

En çok da çocuklar ve nineler, dedeler...

Hayat koşturmacasında; birlikte aynı sofraya oturmaya hasret kalan bir dolu insan...

 

Nerede o eski bayramlar???

Anneannelerimizin, babaannelerimizin yaptığı o güzel yemekler ve baklavalar... Sırf torunlar gelecek diye günler öncesinden başlayan hazırlıklar... o özen? Bayramı bayram yapan sevdiklerimizle bir arada olmak değilse ne? Tatile girmek mi bayram? Deniz tatili mi?

Onlarla vakit geçirmek, kırgınlıkları onarmak değilse ne? 

Bu bayram sevdiklerinizle elinizden geldiğince vakit geçirin. Hayattalarsa hala ya da henüz hayattayken... sevdiklerinize vakit geçirin. 

 

Yan yana gelemeseniz de, gönül almayı deneyin. Sadece bugün için değil... Sadece bayram için değil... Daima. Sevginizi korumak istiyorsanız, onlar için mücadele edin. Yanlış anlaşılmaları onarın, farklı bakış acılarını anlatın. Sevginizi kime hissederseniz hissedin, sevginiz için mücadele etmedikçe tam bir sevgi değildir. Tamamlayın. 

Daha güzeli için...

Küslüklerin giderildiği, sevdiklerinizle yan yana bir bayram olması dileği ile...

Sevdikleriniz yanınızda ise gün bayramdır.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.