SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilgelik Ağacının Kökleri/Basın Bayramı ve Fon (24.07.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 24.07.2021 11:48

Bilgelik Ağacı, dünyanın ilk ağacıdır. Mavi gezegende var olan tüm ağaçlar ise onun çocukları, torunlarıdır. Yani kökleri…

Farklı diyarlarda kök salması için kuşlara bilinmeyen bir tarihte tohumlar vermiştir. Ve bu tohumlar, her bir toprak parçasında başkaca filizlenmiş, her bir kuşun şarkısına göre renklenmiştir.

Filizlenen yeni ağaçların kökleri, bir şekilde Bilgelik Ağacı ile iletişime geçmektedir. Bu iletişimde hiç yabana atılır gibi değildir. Ama zamanla, ağaçların çoğalması ve dünya canlı nüfusunun artması ile bu iletişimde yer yer aksamlar yaşanmıştır.

Kesilen, ölen her bir ağacı da hisseder; Bilgelik Ağacı. Ağaçların meteformoz geçirdiğini de hisseder. Başkalaşıma uğrayan ağaçlar arasında; en çok çocuklar için yazılan masal kitaplarını sever. Birde; önceleri neden her gün çıktığını anlayamadığı gazeteleri…

İnsana dair bilgisi bu yazım ürünleri ile gelişir. Zamanla hangi gazetenin kaleminin ne kadar özgür şekilde harfleri oluşturduğunu da kavrar.

Bu bir girdaptır.

Çağlar boyunca; kim ne isterse; ağalardan yapılan hamura; parşömenlere, kavuklara; yapraklara yazmıştır.

Genelde de egemen güçlerin masalları ve yazıları; ağaçlardan yapılma kağıtlarda can bulmuştur. Bir de söz söyleme hakkını taşıyan; çoğunlukların sözlerini sessiz çığlıklar halinde duyurmuşlardır.

Bilgelik Ağacı; kesilen ağaçlardan yapılan hamurlara çizilen harfleri de anında hisseder. Bu his, yazılan masal kitabı ya da gerçekçi/doğru haber ise canını yakmaz.

Ama değil ise…

Kalemler, fikir işçileri, düş işçileri istediklerin yazamıyorsa… O zaman koca gövdesi kanamaya başlar…

Bilgelik Ağacı, gazetelerdeki ‘Özgür Basın, Gazetecilik Suç Değildir, Özgür Basın Demokrasinin Gereğidir, Basın Öne Eğilmesin, Özgür Basın Susturulamaz, Cezaevinde Gazeteci İstemiyoruz, Kalemine Sahip Çık’ sözlerini ve masallardaki ‘mutlu son’ları hayranlıkla okur.

***

Birazda bizim dünyamızdaki basına bakalım. Bilgelik Ağacı, fikir işçilerinin kalemlerinin özgürlüğü ile mutlu sonlar arasında doğrudan bir bağ kurmuş olmalı… Kağıtlara yazılanlar arasında en sevdiklerinin bu ikisi olmasının çeşitli açıklamaları olsa da en kabul edilebilir olan da bu görünüyor.

Geldiğimiz noktada teknolojinin yaşattığı başkalaşım ile internet gazeteciliğine doğru bir ilerleyiş söz konusu olsa da, haberleri basılı gazeteden okumanın boyutu tartışılamaz. Günlük basılı gazete hakkında belki bir başka köşe yazısında karşılaşırız.

Gel gelelim…

Basın Bayramına.

Ya da Basın Bayramı kutlamaları için neler yapılması gerektiğine…

Sorular ile devam edelim. Sadece soru sorarak cevabı bulmaya devam edelim.

Gazetecilikte kriter nedir? Muhabir ve gazeteciler için kriter nedir?

Sıklıkla gördüğümüz ‘araştırmacı’ gazeteci ibaresindeki ‘araştırmacı’ sıfatlandırması doğru mudur? Basının özgür olabilmesi için koşullar nelerdir? Özgür bir basın mümkün mü?

Dilediğini yazma, fikrini beyan etme neden suç olarak görülmektedir?

Duyduğunu, gördüğünü irdeleyen ve yazan muhabirin haber takibi sırasında zarar görmesinin önüne nasıl geçilir?

Haber niteliği taşıyan olayın haberleştirilmesi neden suç olur? Özellikle son yıllarda maddi sorunlar nedeniyle kapatılan ya da birleşen gazeteler nedeniyle işsiz kalan gazetecilerin durumu nedir? 

Sansür nedir? Manipülasyon nedir?

Gazetecinin soru sorma ve cevap alma hakkı, kamuoyunu nasıl ilgilendirir?

Ekonomik kriz, artan faturalar, matbaa, reklam geliri, resmi ilan geliri arasındaki ince ve kalın bağlar basının özgür olmasını ne derece etkiler?

Günlük yazılı basının önemi nedir?

Son günlerde bahsi geçen gazetelerde fon tartışmasında nerede durulmalıdır?

Fon almak özgürlüğü kısıtlar mı? Ya da özgürlüğün kısıtlanması sadece uluslararası fona mı bağlıdır? Başka dinamikleri nelerdir?

Özgür basın nedir?

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.