SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilgelik Ağacı’nın Kökleri/Çocuklar’ın hayalleri (05.06.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 05.06.2021 10:40

Hiçbir şey yerinde durmaz. Oradan oraya koşuşturan olaylar, durumlar… Canlılar ve varlıklar… Ve hisler…

Dünya gezegeninin canlılarının yaşamları çok kısadır, çünkü. Bu nedenle de bir an evvel yapmalı, yaşamalıdır… O kadar hızlı olmasına rağmen derin yaşanır ama. Her şey en ince detayına kadar yaşanır.

Diğer gezegenlerde ve evrenin diğer yerlerinde böyle değildir. Dünya gezegeninin ömrü mesela… O kadar uzundur ki. Bu uzunluk nedeni ile yavaş döner. Hiç düşündünüz mü? Daha hızlı dönse, neler olabileceğini???

Dünya yavaş dönse de gezegenin içi çok hızlıdır.

Bilgelik Ağacı bir tek yavaştır. Dağlar, denizler ve toprak… Yavaştır.

Bulutlar bile hızlıdır.

Bu hız arasında durup ince şeyleri düşünmeye vakit var mıdır???

Durup ince detaylara vakit ayrıldığında zamanın değeri büyür. Yaşanmışlığı artar… Ama o ince şeyleri görmediğimizde… Zaman kısalır. Yavaşlar aslında, çünkü değersizleşir.

Bilgelik Ağacı, zamanı bazen durdurmak ister. Kökleri ile akrep ve yelkovanı durdurmak…

O zamanlardan birini yaşıyoruz. Nedenini bilmediğimiz bir şekilde, tedavisi konusunda soru işaretleri olan, bilinmeyen bir virüs ile mücadele ediyoruz. Ölüyoruz. Hastalanıyoruz. Solunum cihazlarına bağlanıyoruz. İyileştikten sonra bile bazen hastalıklar nüksetmeye devam ediyor…

Zamanımız ölmekle, hasta olmakla geçiyor. Ya da hastalığa yakalanmamak için mücadele etmekle, korkuyla…

Bütün bunların dışında, Bilgelik Ağacı zamanı durdurmak istiyor aslında. Çocuklar için. Onların oyundan uzak kaldığı, ebeveynler tarafından anlaşılmadığı zamanlar için, akrep ve yelkovanı durdurmak istiyor.

Korkuların bu kadar hakim olduğu yerlerde bazen zaman daha hızlı aktığı için zamanın içindeki o minik çocukların halleri görülmez. Çünkü çocuklarda hızla büyür. Ama yanlış büyüyen çocuklar hep yaralıdır.

Sorun sadece teknolojik aletler değildir. Ebeveynlerle daha fazla vakit geçirdikleri için ortaya çıkan çatışma değildir.

Çocukların sosyalleşememesidir. Çocuğun oyundan ve yun arkadaşından uzak kalması, çocuk için zamanın durması anlamına gelir. Büyüse de, gelişim gösterse de, yaş alsa da çocukluktan uzak kalan çocukların bir yanı hep zamanın gerisinde kalır. Uzak kalır.

Pandemi gibi, sokağa çıkma yasaklarının konulduğu dönemlerde çocuklar, zamanın hızı arasında kaybolur gider.

Bilgelik Ağacı’da böyle zamanlarda hep der ki, ‘Durdurun zamanı. Ay ve güneş. Bana yardım edin. Çocuklar, çocukluklarını yaşayamadıktan sonra dünya dönmüş… Kimin umurunda? Çocuklar, oyun arkadaşları edinemedikten sonra… dünya dönmüş, kimin umurunda???  Çocuklar, oyun icat edemedikten sonra dünya dönmüş, kimin umurunda?

Durdurun zamanı. Zamanı durdurun. Çocuklar, gülsün ve oynasınlar. Büyüdüklerinde çocukluğunu yaşamayan bir insan ne kadar tam olabilir ki??? Ay ve güneş, sizi çocuklukta görüp de hayal edemeyen çocuk olduktan sonra varlığınız kimin umurunda?

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.