SON DAKİKA
Hava Durumu

Başladı bağ bozumu… (25.08.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 25.08.2021 15:44

 Ölümlü bir kadındı annesi.

Semele.

Semele ölümlülerinde ölümlüsü, Dionysos’un annesi olarak ışıkla bir oldu ve yandı.

Zeus ona aşık oldu. Dionysos’un annesine… Henüz o doğmadan doğan bu aşktır, Dionysos’u hayatta tutan.

Kıskançlığından Tanrıça Hera; Zeus’u kandırır. Zeus, Olympos’ta göründüğü gibi Semele’ye kendini gösterir. Şimşeklerinin parlaklığından yanarak can veren Semele’nin karnından çıkardığı doğmamış bebeğini de Zeus, uyruğuna koyar. Doğuma kadar en korunaklı yerdir.

Zeus, onu doğuma kadar korusa bile, Zeus’un başka bir kadından, aşık olduğu başka bir kadından doğan çocuğuna hiddetlenen Hera intikam alacaktır. Zeus’a karşı gelmek yerine, intikamını hep masumlardan alan Hera, bir kez daha başlar korku salmaya.

Hera, çocuğa eğlenmesi için oyuncaklar verir ve çalılığın içine çeker. Titanların parçaladığı bebek  kazanda pişirilir. Ama büyükanne Rhea torununu, Athena'nın yardımıyla kurtarır. Bebeğin ismindeki ‘Dİ’ buradan gelir. İki kere doğan…

Hera'dan saklamak için çocuk önce kız gibi giydirilir, teyzesinin aynına gönderilir. Bunu fark eden Hera aileye oyun oynar ve intihara sürükler. Zeus ise Dionysos'u kıskanç Hera'nın elinden kurtararak, keçiye dönüştürüp Nysa dağındaki nemflerin arasına yollar.

***

Tam da bu noktadan sonra Dionysos’un şarapla ilişkisi ortaya çıkmaya başlıyor. .ve öyküsünde de belki de bu izlerden izler mevcut.

Dionysos, ila bağbozumu başladı.

Şarap, mavi gezegende biti verdi.

Tiyatro sahneleri açıldı.

***

Peki neydi onu tanrı yapan?

İki tanrının çocuğu bile değildi.

Üstüne üstlük, ölümlü annesinin karnında, ölmek üzere iken babası tarafından kurtarıldı. Ama her kurtarılan ölümsüz olabiliyor muydu?

12 Olympos tanrısı arasında nasıl yer aldı? Defalarca kez tasvir edilmesi, pagan dinlerde yaygınlaşmasının nedeni neydi?

Nasıl olmuştu da diğer büyük tanrıçalardan, tanrılardan daha büyük bir yere sahip olmuştu?

İnsan topluluklarının büyük bir kısmı, Dionysos’un hatırasını yaşatmıştı. Neydi onu insanlara bu kadar yakın kılan?

Bir ölümlüydü. İlk doğduğunda ölümlü olarak doğmuştu. Annesinin yanan bedeninden Zeus onu çıkartıp almıştı. Uyruğunda doğacağı güne kadar saklamıştı.

Dünyaya bir insan olarak gelmişti. Ölümlü bir insan… Hera onu katledene kadar da insan olarak kalmıştı. Katledilmesinden sonra ise büyükannesi; doğanının büyük annesi tarafından kurtarılmıştı. Bu ikinci doğumda bir tanrı idi. Tanrı olarak yeniden dünyaya geldiğinde kalbinin derinliklerindeki insan da aslında orada duruyordu. İnsan olmanın ne kadar acı verici olduğunu, insanların ne kadar kırılgan yaratıklar olduğunun farkına varmıştı.

İnsanları anlıyordu.

Belki de insanlar onu bu nedenle seviyordu. Geleneklerini, bu nedenle sürdürmüşlerdi…

Diğer tanrılar ölmüştü. En azından büyük bir kısmı. Artık inanılmıyordu. Gelenekleri yaşatılmıyordu. Ama Dionysos başkaydı.

Onun gelenekleri sürdürülüyordu.

Şarap, bağbozumu, tiyatro…

O insanlara dokunabilmişti. Olympos entrikalarından sıyrılarak, insanların yanında yaşamıştı. Bu nedenle ortaya çıkan gelenekler Dionysos’un geleneği de değildi. İnsanlar ve Dionysos’un geleneği idi.

Koruk bitti. Başladı bağ bozumu….

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.