SON DAKİKA
Hava Durumu

Artemis ve Orion’un Aşkı (01.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 01.12.2021 09:54

Bu hikaye göğün ve göğün tanrıçasının hikayesi.

Gök’ün ne kadar tanrıçası olabilirse? Yıldızların ne kadar tanrıçası olabilirse…

Güzeller güzeli Artemis’in Roma'da bir adı daha vardı. Diana… Zeus ve Leto’nun biricik kızı. Artemis’in bir diğer adı ise Phoebe… Apollon’un biricik ikiz kız kardeşi.

Vahşi doğanın, avcılığın, okçuluğun ve ayın tanrıçası.

Ares'in dostu.

İkiz kardeşinden bir gün önce doğup Apollon’un doğumu sırasında annesine yardım eden tanrıça... Annesinin çektiği acıyı görerek evlenmemeye ve bakire kalmaya yemin eden tanrıa… Artemis.

Ve Orion. Dev gibi iri cüsseli Orion. İri yarı fiziği ve günü kıskandıran suretiyle çok güzel bir yüzle taçlandırılmış, Orion. Babası Poseidon, Orion'a denizin üzerinde yürüyebilme yeteneği vermiş. Denizin köpüğü Orion. Yakışıklılığı ile nam salmış, sayısız kere başı kadınlarla derde girmiş sevgili Orion.

Hikaye böyle başlıyor. Bir efsaneye göre Artemis genç ve yakışıklı olan bu avcıya aşık olur. Öylesine bir tutkudur ki en büyük yemininden bile vazgeçer. Artemis evlenmeme kararından bile vazgeçer!

Fakat Apollon kardeşinin bu avcıyla evlenmesini istemez. Biricik ikiz kardeşi Artemis'i vazgeçirmeye çalışır. Artemis vazgeçmek yerine daha çok bağlanır. Denizin köpükleri kadar güzel yüzlü Orion’a daha da bağlanır.

Apollon hile ile gelir kapılarına. Avcıyı ortadan kaldırmak ister. Orion yüzerken Apollon hile ile kardeşinin yanına gider. Artemis'i Orion'un başı küçük bir nokta kalıncaya kadar uzak bir yere götürür. Okçuluğun tanrıçasından hedefi vurup vuramayacağı konusunda lakırdıya başlar. Lakırdı, avcı tanrıça Artemis’in dev avcı Orion’u vurmasıyla biter. Artemis’in gözyaşları göğe ulaşır. Zeus, Orion’u gökyüzündeki takım yıldızlarına dönüştürür. Zorlanmaz da… Deniz köpüğü  çehresi ile Orion artık takım yıldızıdır.

Başka bir hikaye de ise Artemis Orion'a aşık olur. Birlikte geçirdikleri vakit pek kıymetlidir. Artemis bakirelik yemini ve aşkı arasında, arafı mesken tutar.

İkisi de avıcıdır ve maharetlerini gösterirler. Orion Artemis'in kendisine olan ilgisinden de emin olarak yanına yaklaşarak elini tutar. O ana dek hiçbir erkeğin dokunamadığı Artemis bu durum üzerine birden sinirlenir ve Orion'u orada öldürür. Pişmanlık kalbini acıtır. Ve  Zeus'a yalvarır. Orion’u ölümsüz yapamayacağını ancak onu göğe alarak sonsuza kadar bir takımyıldızı yapabileceğini söyler. Artemis de bunu kabul eder.

***

Avcılık yetenekleri kuşkusuz ki çok iyi olan iki aşık gökyüzündedir. Avcılığın ve ayın tanrısı Artemis, takımyıldızı olan Orion’u sonsuza kadar izler.

***

Orion (Avcı Takımyıldızı), gök ekvatoru yakınında bulunan ve bu sayede tüm dünyadan görülebilinen, oldukça parlak yıldızlardan oluşmuş, kolay bulunabilinen bir takımyıldızdır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.