SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / Yazar Sohbetleri Aslı Der

Yazının Giriş Tarihi: 17.01.2021 14:18

Her anlattığı masalların sonunda çocuklardaki değişimi izlerdi.

Farklı evrenlerde gördüklerini çocuklara anlatır bu söylencelerin çocuklardaki etkilerini kavramaya çalışır ve buna göre masallarını, hikayelerini şekillendirirdi.

Farklı kıtalarda büyük düşünürleri anlatırdı kimi zaman…

Platon’u, Aristoteles'i

Bilim insanlarını anlatırdı...

Edison’dan, Einstein’a kadar.

Bazen yazarları anlatırdı.. Roman yazarlarını ya da karakterlerini…

Jack London’dan 80 Günde Devri Alem’e giden ince kıvrımlı yolları.

Heykeltıraşları, ressamları, mimarları…

Donatello’yu, Leonardo da Vinci'yi, Michelangelo ve Raphael’i…

Vitrivius’u, Piri Reis’i, Matrakçı Nasuhu..

***

Anka Kuşu hikayeleri anlattıkça çocuklar meraklanırdı. Her merakları ilk gençlik yıllarına, gençliklerine ve yetişkinliklerine giden görünmez yollardı…

Bazen merakla dinliyorlardı çocuklar Anka Kuşu’nun söylediklerini. Bazen korkuyla. Cesaret bulamıyorlardı Anka Kuşu’nu dinleyene kadar. Ama o hikayelerle kalplerinin minicik odaları aralanıyor bu isimlerin sayesinde o minicik odalardaki renkler soluk olsalar dahi zamanla parlamaya başlıyorlar ve büyüyorlardı. Minikler büyüdüklerinde aslında karakterlerinin, yaptıklarının ve hayattaki beklentilerinin büyük bir kısmını bu renklerin oluşturduğunu anlıyorlardı.

***

Anka Kuşu’nun masallarını gözlerini yumarak dinleyen bir çocuk, korkularından arınırdı. Bilmediği dünyalar olduğunu anlar ve yeni dünyalar yaratabileceğinin farkında olurdu. Anka Kuşu’na olan sevgi ve saygıları çok büyük olan çocuklar aynı zaman da hikayelerinin baş karakterlerine de benzer duygular belirirdi.

Anka Kuşu her masalın sonunda aslında anlattıkları karakterlerin bir zamanlar kendileri gibi yaşayan, öğrenen, bilenen ve merak eden çocuklar olduklarını söylediklerinde çocuklar çok şaşırırdı.

Söylenceye göre, Anka Kuşu’nun evrende en önem verdiği şey çocukların kalplerine güzellikle dokunan insanlardı.

Rivayete göre de Anka Kuşu daima bu güzel insanları korurdu. Onların içindeki minik insanı yani çocukluklarını, gözlerine baktığında görür ve o çocukluk anılarına en sevecen tüylerinden birkaç tanesini bırakırdı.

İlham Alınan Haber İçin,

Çocukların Hayal Dünyası'na Açılan Kapılar/Yazar Sohbetleri

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.