SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / Troya 2

Yazının Giriş Tarihi: 18.03.2021 10:46

Sırlar daima kötü değildir. Gizem yaşamın kendisinde, özünde bir yerlerdedir.

Anka Kuşu, bu gizemli perdenin her iki tarafında da yaşamını sürdürür. En çok da insanların, perdeyi aralayamaması onu üzer. Anka Kuşu, sadece bazı insanların bu perdeyi aralayabildiğinin farkındadır.

Perdenin iki yüzünde de aslında olan biten her şeyin özü aynıdır. Ama kavramsallaşması, dallanıp budaklanması bambaşkadır.

Perdenin bir yanında, sadece gözle görülebilen, kanıtlanabilen gerçeklikler mevcuttur. Gerçekliklerin kanıtı bazen yıkık bir duvar, kırılmış bir tapınak sütunu, geçmişin tozlu anıları arasında ki bir bronş ya da bir vazo olabilir.

Bilimsel araştırmalarla tarihi saptanan gerçeklilikler, tarihin geçmişi sayesinde geleceğe, düşünce tarzına yön verir.

Düşün aslı ve geleceğin mirasının nedenleri saptanır. Bilime, edebiyata, fizik ve matematiğe, sanata… Hayata dair her iz, geçmişte mevcuttur. Bugün neden burada olduğumuzun gerçek cevabıdır.

Zaman zamanı kovaladıkça, geçmiş topraklar arasında kalır. Toprak, yaşanmışlıkların izlerini sarıp sarmalar Kollar. Sever. Ve bırakmaz.

Anka Kuşu, tüm bu döngüyü, gözleriyle görmüş, kulaklarıyla işitmiş, geçmişin acısını ve sevincinin kokusunu burnu ile koklamıştır. Ama ne yazık ki insanlar geçmiş, geçmişte kalmıştır.   Sadece bazıları, geçmişin güzelliklerine vakıftır. Bunlarda, Anka Kuşu gibi, perdenin diğer tarafını görebilenlerdir. Antik kentlerin tutkusunu, günümüzde de yaşanabilir kılan, perdenin ardını görebilen insanlardır.

Perde, aslında tamamen bir gizemdir.

Gerçekliğin gizemi. Yani gerçekliğin aslı. Bir masal ve hayal ürünü.

Anka Kuşu, perdenin var olduğunu, o ilk anı hatırlamaktadır. Hatta bazı insanlar da görmüş ve çocuklarına, torunlarına bu perdenin ilk yeryüzünde olduğu anlatmıştır.

Ama o torunlar ve çocuklar, başkalarına anlatmayı bırakmıştır. Ama günümüzdeki var olan gerçekliklerin tamamı, geçmişle olan bağımızın ve ‘neden’ sorusuna verdiğimiz cevapların tüm yanıtları, o perdenin ardında gizlidir.

Söylenceye göre, perdenin en somut hali, masallar ve mitlerdir. Tüm olan bitenler aslında masallarda var olan minik noktaların birleşmesi gibidir. Hayallerin tamamında aslında var olan gerçeklikler, gerçek tarihler ve olaylardır.

Rivayete göre, perdenin ardını gösteren somutluklardan biri de, o masallardan biri de Homeros’un İlyada Destanıdır. Hayalin gerçekliğe dönüştüğü topraklar olan, Troya Bölgesi’ndeki kazılar ise, gerçekliğin vücut bulmuş hali.

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.