SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / Tiyatro Günü

Yazının Giriş Tarihi: 27.03.2021 15:09

Mavi gezegenin yeryüzündeki telaşı Anka Kuşu’na genelde sakin gelirdi… Çünkü evrenin diğer gezegen ve yıldızlar çok daha hoyrattı.

Ama son zamanlar da sanki biraz daha sakindi. Ve bir süredir de sessiz. Sanki hiç kimsecikler konuşmuyordu. İnsanlar küslüklerini kenarda bırakmışlardı. Bir an bekliyordu. Her kes büyük bir sessizliğe gömülmüştü sanki.

Sokaklarda koşuşturan ve birbirleriyle ilk oyunlarını oynayan kedi ve köpeklerin sesleri… Salıncak en yükseğe çıktığında çocukların attıkları kahkahalar… Tahterevalli üzerinde bir gökyüzündeki bulutlara bir de yer yüzünde ki yaşama ulaşan çocukların şen sesleri…

Kuşların, asla bitmeyecek olan yaşam besteleri, atların dörtnala koşarken çıkarttıkları kişnemeler… Denizlerdeki yaşamın güzideleri olan Sirenlerin denizcilere söyledikleri şarkılar da yoktu…

Az biraz tedirgin olan Anka Kuşu hemen rahatladı. İnsanlar kavga gürültü sesleri de yoktu. Mızıldanan bir çocuğun sesi dahi yoktu. Savaş sesleri, savaş uçaklarının sesleri de terk etmişti dünyayı.

Sirenlerin sevgililerinin bulunduğu gemilerin motor sesleri, arabaların pis dumanlar çıkartan egzozlarının kirli gürültüleri yoktu.  Fabrikaların asla bitmeyecek gibi olan çarklarının acı çığlıkları…

Hiçbir ses yoktu.

Anka Kuşu bu sessizliğin neden olduğunu merak etmeye başladıkça, ilk sessizleşen bölgeye doğru uçuşmaya başladı. Anka Kuşu şaşkındı.

Meraklı ve heyecanlıydı da… O anda fark etti. Tek duyduğu, kalp atışlarının o yaşam sesiydi. Sadece ve sadece o sesi duyabiliyordu.

Güm gümm…

Güm gümm…

Kalpler heyecanla atıyordu. Sanki yeni bir dünya var olacaktı. Birden bire bu kalp atışlarının hızı daha da arttı. Daha gür duymaya başladı. Sanki yeni bir dünya var olacaktı. Yeni bir dünya doğuyordu.

Ve bu hislerde de yanılmıyordu Anka Kuşu. Bunlar gerçekti.

Birden karardı her şey. Doğumundan bu yana ilk defa bu kadar karanlığı bir anda görmüştü. Bütün yıldızlar ansızın söndü. Ve bir rüzgar esi. Tüm yıldızlar, ışıklarını bir yöne çevirdiler. Birden birde dünya gezegeni üzerinde yaşayan herkesin görebileceği devasa kırmızı perdeler belirdi. Yıldızların ışıkları kırmızı perdeye odaklandı. Perde açıldı ve bir kıyamet koptu.  Sahnede tiyatrocular belirmişti.

Anka Kuşu sadece o anın tarihini hatırlar. 27 Mart. Dünya Tiyatro Günü.

Anka Kuşu sonunda anlamıştı. Bütün o sessizlik, tiyatro perdesine olan saygı ve tüm o heyecan tiyatrocuların oynayacakları yenidünyanın merakı olduğunu…Yeni tiyatroyu Dionysos ile birlikte izlemeye koyuldu.

Perdeler hiç kapanmasın.

27 Mart Dünya Tiyatro Günü Kutlu Olsun!!!

 

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.