SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / Surp Kevork Kilisesi

Yazının Giriş Tarihi: 04.02.2021 09:27

Ne dünya gezegeninde faklı canlıları aramak için denizler diyarından yer kürenin topraklarını ziyaret ediyor ne de tanrıçaların, insanların ve kuşların yeni öykülerini dinlemek için seyahat ediyordu.

Hiçbir amacı olmadan rüzgarın yön verdiği kanatlarını takip ediyor ve nereye gittiğini hiç ama hiç umursamıyordu.

Tüm evren ve dünya gezegeninin de bildiği gibi Anka Kuşu’nun en sevdiği topraklar arasında Bin Pınarlı İda’nın etekleri yer alıyordu.

Aka Kuşu’nun amaçsızca uçuşmasının da bir anlamı olmalıydı. Rüzgarlar el ele vererek bu uçuşu anlamlı kılmak için Anka Kuşu’nun bu yolunu İda’ya uçurdular.

Anka Kuşu hala hiçbir şey hissetmiyordu. Ne bir merak duygusu ne heyecan…

Hiçbir şey.

Sonra bir kayanın üzerine oturdu. Kaya ile konuşmaya başladı. Kaya da hiçbir şey hissetmiyordu. Bir süre sohbet ettiler.

Her ikisi de ne mutlulardı ne de mutsuz. Yer kürede, evrende olmanın her hangi bir anlamı yok gibiydi. Anlamlarını kaybetmişlerdi.

Kayanın yanından bir süreliğine ayrıldı. Uçmaya devam etti.

Bir neden bulmaya çalıştı. Aradan henüz çok kısa zaman geçmesine rağmen hemen amaçsızca tekrar kayanın yanına oturmak için geri döndü.

Ama şaşkındı. Uzun zaman sonra ilk defa yeniden bir duygusu olmuştu.

Şaşkınlığın ardından meraklandı. Yoktu. Koca kaya yoktu. Kayanın peşine düştü. Toprakta izler aradı.

İnsanlara ve kuşlara sordu. Sarıçay’ın yanından içlere doğru Çanakkale’ye yeni gelen Ermeniler için yola koyulmuştu.

Kaya artık yeni gelen insanlar için kiliseye dönüşmüştü.

Söylenceye göre Anka Kuşu on yıllar boyunca amaçsız uçtuktan sonra ilk duygusu koca kayayı görmediği için duyduğu şaşkınlık ve meraktı.

Rivayete göre o kayaya bir tane merak tüyü bıraktı. Ne kadar uzun süre burada kalacağına, ne olacağına dair merakını canlı tuttuğu için ona minnettardı. Anka Kuşu, Surp Kevork Kilisesi’nin zaman içinde Etnografya Müzesi, Namık Kemal Tiyatro salonu, Arkeoloji Müzesi, üniversite sergi ve gösteri salonu olarak kullanıldığına tanıklık etti. Ve bir kez daha anladı. En anlamsız taşın bile tarihte bir görevi vardı.