SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / ressam hekim

Yazının Giriş Tarihi: 13.01.2021 09:40

Zamanını evrenin her bir karışını gezerek dolduran Anka Kuşu bir sonraki yaşamı için tekrar yanmadan bu sırrı çözmeliydi.

Anka Kuşu sırrın inceliklerini ve çözümünün insanlardan geçtiğini düşündü.

İnsanlar yaşamlarını sürdürürken bir çok başka şeyde yapıyorlardı.

Yemek, barınma, aile kurma, çocuklarına bakma…

Bu yapılan ve yapılması zorunlu olan şeyler arasında bir de resimler çiziyorlardı. Yapmazlarsa yaşayamayacakları şeyler dışında hayatta kalmayla bir bağlantısı olmayan işlere de kaba tabirle ne denir diye düşünmeye başladı.

Anka Kuşu, insanların duvarlar çizdikleri resimleri gördü. Bu resimler o anı yansıtan renkli dünyalara kapılar açıyordu.

***

Aradan uzun yaşamlar geçti. Anka Kuşu evrenin sırrını hala çözememişti. Kim bilir kaç defa küllerinden yeniden doğmuştu. Sonra bir gün bir kalemin ucunda bir heykelcik gördü. Bu heykelcik neden orada diye düşünmeye başladı.

Anka Kuşu, sahibini aradı. Sahibi çok yoğun çalışan bir doktordu. Bazen insanların beyinlerini inceliyor, bazen dinleniyor, bazen minicik elleriyle kendisinden daha minicik sanat eserleri üretiyordu. Neden ve nasıl olduğunu anlamaya çalışırken birkaç gün doktorun yanında kaldı.

İnsan doktor, bir oraya bir buraya koşuşturuyor, sürekli bir şeyler yapıyordu.

Anka Kuşu’da insan nereye gitse onun peşinden gidiyor ve içinden bir ses o sırrı bulabileceğini söylüyordu. Anka Kuşu uzun zaman boyunca aradığı sırra bu kadar yaklaşmış olabilir miydi?

Beyin ve resim arasındaki ilişkiyi düşünmeye başladı. O an anladı.

Söylenceye göre, yaşamın sırrı incecikti. Bir ipek kıl kadar ince. Bu kadar ince bir dokuya hassasiyetle dokunmak gerekirdi. Sır ipekten bir kıl idi.

Rivayete göre Anka Kuşu, varlığın hassas olması ve dikkat edilmezse yok olacağı ince bir çizgide evrenin olduğunu anlamıştı. Nasıl kendisi karanlık ve aydınlığın tam ortasında doğdu ise evrenin sırrı da buydu. Evrenin sırrı güzel olan, mutlu olan, sanatla olan her şeyde saklıydı.

İlham Alınan Haber İçin,

ressam hekim