SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / özel tiyatrolar

Yazının Giriş Tarihi: 19.01.2021 10:25

Olymposlu tanrıçalar ve tanrılar için büyük gösterilerin düzenlendiği, adakların adandığı, şarkılar ve ezgilerle onların yüreklerini okşamak için insanların etkinliklerini sergiledikleri alanlardı.

Tarihin ilk tiyatrosuydu.

Bu tiyatrolarda en sık  tanrı Dionysos’un gönlü hoş edilmeye çalışılırdı. Üzümler toplanır, masalar, sunaklar üzüm suları ile donatılırdı. Asmaların kıvrık dalları arasında, üzümler ve asma dalların bekçisi tanrı Dionysos’un adına düzenlenen şölenler tarihin gizemli duvarlarında kaybolmayacak ismini kazıdı.

Anka Kuşu bu ilk törenlere tanık olmuştu. Anka Kuşu, büyük bir ilgiyle izlediği insanların pagan ritüellerinin törenlerinden çok şey öğrenmişti. Yunan Şarap Ve Bağbozumu Tanrısı Dionysos adına insanlar bağbozumlarında şarap içip ona şükranlarını sunarlardı.

Anka Kuşu on bin yıllar boyu devam edecek bu geleneğin değişeceğini biliyordu. Ama ne kadar değişeceğini tahmin edemiyordu. Çok düşünmek de istemiyordu. Çünkü insanlar çok farklı canlılardı. Her an her şey olabilirdi. Ve yaşayarak öğrenmeyi de pek severdi.

Anka Kuşu, sessizlik için de binlerce yıl bekledi.

Her Yunan topraklarına yeniden geldiğinde izleyeceğini düşündüğü bu antik gelenek, kıtaları aşış tüm kültürlerde benimsenmiş ve günümüz tiyatrolarına dönüşmüştü.

Antik tiyatrolar açık havada, muhteşem sütunlar arasında, taş oturaklarda oturan izleyicilere oyunların sergilendiği insan buluşu muhteşem şeylerdi. Modern dünya da ise insanlar kendi kültürleriyle harmanladıkları eserleri kapalı mekanlar da bazen de açık mekanlarda yeni dünya insanlarıyla buluşturuyorlardı.

Hatta bir keresinde bir tiyatroda Hamlet’in babasının hayaletiyle birlikte Shakespeare'in oyununu izledi.

Anka Kuşu, tiyatronun dilini antik dünyadan gelişerek bambaşka lisanlar öğrenmesini heyecan ve merakla bekliyordu. Her yeni gün tiyatronun gelişimi için yeni bir çağın başlangıcıydı.

Anka Kuşu, büyük mütevazilikle sahneye çıkan koca yürekli insanların önünde, onlar göremese de hep eğilerek selam verirdi.

Söylenceye göre, Dionysos için kurulan ilk tiyatroların temeline şans tüylerinden birini bırakan Aka Kuşu geleneğini hep devam ettirmiştir. Şu sıralar başka gezegenlerde dolaştığı için olan bitenden haberdar değildir.

Rivayete göre Anka Kuşu’nun karanlık ve aydınlığın tam ortasında, henüz evren kurulmadan doğduğu o ilk saniyelerden beri yaşamda tutan bir çok şey vardı. Küllerinden yeniden doğmasının, evrene şans tüylerini bırakmasının bir nedeni. Hem dünya gezegenindeki güzelliklerle yaşam bulur. Hem de onların yaşamlarına devam edebilmeleri için ilham ve şans tüylerini bırakır. Yaşam bulduğu yerlerden biri de tiyatro sahneleridir.  

İlham Alınan Haber İçin

Özel Tiyatrolar Nefes Alacak

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.