SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / olimpiyatlar 1

Yazının Giriş Tarihi: 25.02.2021 08:47

 Bu gösteriler oldukça da görkemliydi. Burada çeşitli kahramanlık gösterileri ve sporlar icra edildi.

Anka Kuşu, bu gösterileri izlemeyi çok severdi. İlk gözteriler Zeus adına yapılan şenliklerdi. Bin yıllarca sürecek olan gösterilerin adı günümüzde olimpiyatlar olarak anılmaktadır.

Bu olimpiyatların nasıl yapıldığına dair olan bilgilere daha sonraki yazılarımızda değinebiliriz. Şimdiki konumuz ise Anka Kuşu’nun 5 yılda bir izlediği sporcuların diğer zamanlarda ne yaptığına dair olan merakı.

Sporcular yenilgiler ve galibiyetlerle evlerine döndükleri zaman ne yaparlardı?

Anka Kuşu sporcuları izlemeye koyuldu. Sporcular evlerine gittiklerinde birkaç gün dinlendiler. İki kardeşi takip etmişti. Bu iki kardeşten biri yenilmiş diğeri ise madalyalarla evine geri dönmüştü.

Birbirlerine herhangi bir duygu belirtmeden dinlendiler. Ev ahalisi de onların birkaç aylık yokluğunda yaşamlarını sürdürmüştü. Ama rutinleri bozulmuş, sporcu kardeşler gittikleri için kendileri de sadece yaşamsal faaliyetlerini gösterip balık tutmaya gitmişlerdi.

Zaman zamanı kovaladı. Ev ahalisi sporcu kardeşlerle vakit geçirirken oldukça zorlanıyorlardı. Kırlarda dolaşmaya başladıklarında, gezmeye gittiklerinde, ev işleri ve tadilat yaptıklarında. Birkaç içinde oldukça hamlamışlardı. Yenilgiye uğrayan kardeş de birkaç ay boyunca çok fazla egzersiz yapmamıştı. Her geçen gün biraz daha mutsuzlaşıyor kimseyle konuşmuyordu. Yenilgi ona ağır gelmiş ve sporu bırakmayı düşünmüştü. Zaten en fazla bir ya da iki kere katılabilirdi müsabakalara.

Bir gün yemiş ağacına tırmanırken yere düştü. Kalkmaya bile yeltenmedi. Bacağında sıyrıklar vardı, bazıları da derindi. Bacağını sarmak için kıyafetinden yırttı.

Biraz zaman geçtikten sonra doğruldu. Ağaca baktı. Dallarını süzdü. Ve zıpladı. Şimdi barfiks dediğimiz egzersizi yapmayı denedi. Ama hamlamıştı. Tekrar düştü. Sonra kardeşi yanına geldi. Ona bir ip verdi.

Söylenceye göre ufak egzersizlerle tekrar spora başlayan sporcu her geçen gün kaslarını yeniden güçlendirdi. Her hareket onu güçlendirdi. Mutlu etti. Ailenin diğer fertleriyle birlikte küçük egzersizlerle yeniden spora dönmenin mutluluğunu yaşadı. Onu mutlu etmek için ailesi de destek olmuştu. Hareketler her geçen gün kolaylaştığı için bir sonraki güne başka egzersizler de ekleniyordu.

Yeniden bir şeyler yapmanın mutluluğu sporcunun gözlerinden okunuyordu. Spor onun ve ailesi için vazgeçilmez olmuştu. Onların kültüründe artık bedenin sağlığı, bedenin gücü ve beğene saygı vardı.

Rivayete göre de Anka Kuşu, hareket etmenin yaşamsal değerini bu deneyimle anlamıştı. Hareket etmemeye başlayan her bir insan mutsuzluğa ve yılgınlığa sürükleniyordu. Hareketle beraber vücutta bir takım değişiklikler oluyor ve bu değişiklikler bazı hormonları harekete geçirerek insanı güçlü ve mutlu kılıyordu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.