SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / Morabbin Çemberi

Yazının Giriş Tarihi: 06.01.2021 09:09

En sevdiği yerleri insanlara, hayvanlara, özellikle de çocuklar ve kuşlara anlatmaktan korkardı. Kimsenin o güzide yerleri kıskanmasını istemezdi.

Her gezegeni, yıldızı, toprak parçasını ayrı bir seviyordu. Hiçbiri arasında ayrım yapmıyordu. Ama bazı yerler ona başka türlü bir huzur veriyordu. Bu huzuru tanımlayamıyordu.

Bu nedenle her 500 yılda bir küllerinden yeniden doğduğu yerler bu güzide toprak parçaları oluyordu. Oralarda kendini daha güvende, daha huzurlu hissediyordu.

Zamanın ötesinden gelen rüzgarlarla beraber bu coğrafyalara savrulur, oralarda uzun uzun ilk doğum anlarını hatırlardı.

Bu yerlerden biri de Bin Pınarlı İda idi.

Özlediği İda’ya bir gün rüzgarlarla beraber kanat çırptı. İda’nın eteklerinde, Çanakkale Boğazı’nın hemen kenarında kadınlar bir halka oluşturmuş bir şeyler yapıyorlardı. Tek tek tüm kadınların yanına ilişti.

Kadınlar o kıymetli elleriyle minik kum tanelerine benzeyen boncuklarla desenler, siluetler hazırlıyorlardı. İplere geçirdikleri bu işlemeler insanların boyunlarını süslüyordu.

Bazı kadınlar renkli iplerle oyuncaklar yapıyor, bazıları düş kapanlarıyla kabusları kovalıyordu. Bazıları umut dolu heybe ve çantalar hazırlarken bazıları da gezegenin önemli taşlarından bileklikler örüyorlardı.

Kumaşlara bin bir çeşit farklı metotlarla incecik iğnelerle işlenen desenler, renkli kumlar ve boncuklardan kelebekler ve çiçekler…

Artan minicik kumaşlardan kırk yamalar, camdan ve seramikten hediyelikler…

Anka Kuşu bu çemberi çok sevmişti. Morabbin Parkı olduğunu öğrendiği yer onun zihnine Morabbin Çemberi olarak geçmişti.

Bundan sonraki hayatlarının tamamında bu güzel çemberi hatırlayacaktı. Kadınların tamamı ellerinin maharetini bu minik boncuklara, iplere, renklere, kurdelelere, camlara, seramiklere ve çinilere veriyorlardı.

Bu bin birinden güzel, onlarca saat uğraştıkları ürünleri neden sergilediklerini anlayamayan Anka Kuşu daha dikkatli gözlemlemeye başlamıştı. Bu ürünleri dünyanın dört bir yanından gelen insanlar kendilerine ve sevdiklerine hediye olarak alıyorlardı.

Söylenceye göre Anka Kuşu’u bin bir emekle yapılan bu ürünleri paha biçilmez olarak görüyordu. Yine de kadınların satması için de dua ediyordu Bu ürünlerin karşılığı, evlerine götürdükleri yemek, su ve ekmek olduğunu sonradan fark etmişti.

Rivayete göre, Anka Kuşu dünyanın neresinde olursa olsun kardeşçe, eşit bir düzende bir araya gelen insanları hep severdi. Bir de her şeyi katıp karıştırarak emeğin sihriyle ürünler yapan kadınları. Nerede böyle kadınlar görse şans tüylerinden birkaç tanesini onlara bırakırdı. Umalım ki Anka Kuşu’nun şans tüyü sayesinde Morabbin Parkı kadınları covid-19 pandemisinin karabasanını üzerlerinden atsın. Yeniden sağlıklı günlerde stantlarını açmaya devam etsinler.

İlham Alınan Haber İçin, 

El Emeğine Covid Engeli

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.