SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / Modern Zaman Masalları

Yazının Giriş Tarihi: 12.01.2021 08:51

Kuşlara, çocuklara karşı duyduğu bu sevgi öylesine büyüktü ki… Onlara değer veren herkeste onun için ayrı bir kıymete sahipti. Anka Kuşu, gezegenden gezegene kanat çırpar, bütün diyarları gezer hikayeler toplar ve bu hikayeleri yavru canlılara anlatırdı.

Başka diyarlarda gördüğü gerçeklikleri sonsuz algısında birleştirir, hayal dünyasının penceresinde yeniden var eder ve çocuklara aktarırdı. Nerede canı sıkılmış bir çocuk görse hemen yanına uçar, çevredeki diğer çocukları da çevresine toplar ve anlatmaya başlardı. Bu anlatmalar günler geceler boyu sürerdi.

Ama aklında kalırdı diğer çocuklar. O hangi kara parçasında masallar anlatsa, başka bir diyarda çocuklar masallardan yoksun kalırdı. Bunun hüznü içerisinde olurdu hep…

Günlerden bir gün kara parçaları arasında gezinirken aşağıya doğru baktı. Aynı kendisi gibi gözüken bir kadın etrafına çocukları dizmiş ve masallar anlatıyordu. Bu masallar o topraklarda evvelce yaşanmış, akıllarda kalmış, içine mistik olaylar serpiştirilmiş anlatılardı.

Oturdu ve onları dinlemeye başladı.

Çocuklar hayret içinde dinliyor, dinledikçe aşırıyor ve anlamaya başlıyordu.

Kadın onlara sevgiyi, saygıyı, mutluluğu ve hüznü anlatıyordu. Çocuklarda bu masallar sayesinde hayal dünyalarında yeni kapılar açıyorlardı.

İçi biraz daha rahatlamış şekilde Anka Kuşu başka bir kara parçasına uçmaya koyuldu. Uçarken yine bir toprak parçasında çevresinde çember oluşturmuş çocuklarla bir erkek gördü. O da topraklarının en kadim olaylarını kendi sözlerince anlatıyor, çocukların dünyalarına dünyalar katıyordu.

Anka Kuşu bu işi sevmişti.

Bütün bir dünya gezegenini, bütün diyarları gezmeye başladı. Her bir masal anlatıcısına ilham tüylerinden birkaç tane verdi. Bu tüyler sayesinde masal anlatıcıları hem kötülüklerden ve karanlıklardan korunacaktı hem de kelimeleri sihirli hale gelecekti.

Kelimelerin sihri çocukları koruyacak, gece gördükleri kabuslardan koruyacaktı. Günlerce, haftalarca, aylarca masal anlatıcılarını aradı.

Bazı masal anlatıcıları, masallarını kitaplara yazmış böylece kitapların sonsuzluğa uzanan sayfalarında daha derin bir şekilde varlıklarını sürdürmüşlerdi.

Söylenceye göre, masalları anlatan insanlar Anka Kuşu’nun gözünde çocukların koruyucusu ve onların güzellikler dünyasına, Kaf Dağı’nın ardındaki kente uzanan mutluluk yoluydu.

Rivayete göre, her bir masal anlatıcısının içinde Anka Kuşu’nun bir parçası, onun bıraktığı tüyler sayesinde yaşamını, varlığını sürdürür.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.