SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA’NIN 7 GÜNÜ Miniklerden hatıralar

Yazının Giriş Tarihi: 16.04.2021 15:16

Heyelanlar, zelzeleler vız geliyordu…

Zamanla topraklar birbirlerinden ayrılsa da denizlere yaklaşsa da bunun tek nedeni, uçsuz bucaksız yıllar boyunca gezegenlerin dönmesiydi. Bu olağandı. Fark bile edilmezdi... İnsan yaşamında özellikle.

Anka Kuşu toprağın birlikteliklerinden her geçen gün başka bir şey öğreniyordu. Toprak, neşeden ve mutluluktan besleniyordu. Sihirli pınarlarla birlikte filizleniyor, çiçekler açıyor ve canlanıyordu.

Anadolu topraklarında farklı gizemlerde vardı. İnsanlar, toprağın birbirini tutabilmeleri için, demir ağlar örmüşlerdi. Bütün topraklar… Doğu’dan Batı’ya Batı’dan Doğu’ya sıralanan demir raylarla da birbirini tutmaya başlamıştı. Damarların kalbe kan pompaladığı gibi, demir ağlarda Ankara’ya birlik ve mücadele taşıyordu. Ankara’da bir neşe vardı. 23 Nisan.

Anka o gün insanların içinde acı hissetti. Çok derindeydi. Gözlerde neşe gözyaşına dönüşmüştü. Yarın bilinmiyordu. Yarının ne getireceği bilinmiyordu. Sadece umut ediliyordu… Onca badire, savaş, mücadele boşa olmamalıydı. Ama yarın ne olacaktı?

O anda, Ankara’nın en güzel semtlerinden Ulus’ta Meclis kapılarını geleceğe açmıştı.

***

Zaman zamanı kovaladı. Gelecek ne idi? Gelecek ne olacaktı. Meclis kapılarını hangi geleceğe açmıştı?

Anka Kuşu bunu biliyordu. Ve insanlar da fark etti. Kapıların hepsi çocuklara açılıyordu. Yarının büyüklerine… Yarının büyüklerinin yürekleri çocuk kalmalıydı. Çocukluğun ne denli güzel olduğu hafızalara kazınmalıydı. Çocukluğun mucizevi yanları… Geleceğin hayalini en güzel onlar kurabilirdi. Saf ve güzel düşlerinde… Onlar yaratabilirdi… Dünyanın büyün çocukları

***

Anka Kuşu, iyilik ve güzellikle dolu düş dünyasını Kaleninsesi Gazetesi’ndeki köşesinde siz değerli okuyucularımıza anlatıyor. Onun düşlerinde var olan iyiye dair her şeyde çocuklar var. Bizler içinde çocukların yeri Kaf Dağı’nın ardındaki düş dünyasında…

Çocukların seslerini, hayal dünyalarını, isteklerini, gördükleri düşleri gazetemizin sayfalarında yer vermek istiyoruz. Geleceğin gazetecisi olmak isteyen çocukların, kendi gözlerinden gördükleri haberleri yazmalarını, 23 Nisan temalı şiirler ve resimler yapmalarını ve ebeveynleri aracılığı ile bizlerle paylaşmalarını istiyoruz.

Söylenceye göre, Anka Kuşu dünya üzerinde en sevdiği varlıklar olan çocukların minik ellerinden çıkan kelimeler ve resimlerle aynı sayfalarda yer almak için heyecanla bekliyor. Onların dilinin dünya üzerinde hakim olan tek dil olmasını, birlikte Kaleninsesi Gazete yapraklarının sihirli halılara, kağıttan gemilere dönüşerek düş pınarlarında yolculuk yapmak istiyor. Yarının büyüklerine, bugünün sayfalarını armağan ediyor… Ve miniklerimizin çocukluk hatıralarının gazete sayfaları aracılığı ile insanlık tarihine bir not olarak kalmasını…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.