SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Anka'nın 7 Günü / Lavanta Diyarı

Yazının Giriş Tarihi: 14.01.2021 10:31

Sonrasında öncelikli olarak dünya gezegeninde gezmeye başlar ve kendisine sakin gelen yerlerde dolaşırdı.

Her küllerinden yeniden doğmasından tekrar yanarak yok olmasına kadar geçen 500 yıllık sürenin ilk birkaç senesi, dingin, dünyanın kaosundan uzak diyarlarda, sakin toprak parçalarında geçiren Anka Kuşu, bu yaşamında nerenin kendisine huzur vereceğini düşünmeye başladı.

Aynı zamanda kanat çırpmaya başlayan Anka Kuşu’nun aklında mor çiçekler vardı. Mor çiçeklerin nerede olduğunu hatırlamaya çalışırken kendini Bin Pınarlı İda’nın eteklerinde, o büyük savaşın yapıldığı Troya Antik kenti yakınlarında buldu.

Bu topraklar hem huzur hem de mutluluk vadediyordu.

Savaş olsa bile, bir şekilde sakin, dingin, sanat dolu bir hali vardı bu toprakların.

Anka Kuşu, çok sevdiği topraklardaki mor çiçekleri o kadar gezmesine rağmen bulamıyordu ama. Kokusu da burnunda tüten çiçeklerin adını hatırlayamıyordu bir türlü.

Gezintisinin ardından birkaç kişiyle karşılaştı. Ellerinde kağıtlar olan bu insanlar yeni bir proje geliştiriyorlardı. Daha öncede uğradığı Çıplak Köyü’nün hemen yanı başında bir araziyle ilgili planlardı bunlar.

Anka Kuşu anladı ki, geçmiş hafızasında olan bir yeri aramıyordu. Henüz yapılmamış olan,gelecekten bir kare gelmişti gözlerinin önüne. Kokusu zamanın ötesinden gelen bu çiçeklerin adı da lavantaydı.

O zaman anladı ki, evren kendisine gelecekten bir mesaj yollamıştı.

Söylenceye göre, Anka Kuşu’nun hafızası çok kuvvetlidir. 10 binlerce yıl evvelini saniyeler gibi hatırlar. Ama aynı zamanda, evrenin küçük bir oyunu nedeniyle henüz gerçekleşmemiş olan güzellikleri ve kötülükleri de görür. Gelecekte olacak olan savaş ve yıkımı görmeyi duymayı ve önceden bilmeyi sevmese de, yeni güzelliklerin mesajlarını her zaman mutlulukla karşılar. Evren ona geleceğin güzelliklerini gösterdikçe Anka Kuşu’da daha da büyük bir yaşama sevinciyle dolar.

Rivayete göre, Anka Kuşu bu yeni yapılacak olan lavanta bahçeleri Anka Kuşu’nun da desteklediği güzelliklerden biri. Olması ve geliştirilmesi için Lavanta Diyarı’na şans tüylerinden bırakmıştır. Lavanta Diyarı yapıldıktan sonra, büyük kentlerden insanların gelip rahatça oturmaları, orada vakit geçirmeleri, toprağın kıymetini hatırlamaları, tarihle buluşmaları ve dinlenmeleri için.

İlham Alınan Haber İçin,

Çıplak Köyü / Lavanta Diyarı