SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / Keçeden Periler

Yazının Giriş Tarihi: 29.12.2020 09:54

İnsanlarda bu ışığa kardeş ışıklar yapmak zorunda kalıyorlardı yer kürede. Bir araya gelen insancıklar çember şeklinde oturuyor ve ortalarında da ateş yakıyorlardı. Yaban hayvanları bu insan elinden çıkma ateşten korkuyorlardı. İnsanların hem ısınmasına yarıyor hem de bulundukları ortamı aydınlatıyordu.

Güneş, kendisi uzaklara gider gitmez yanan bu ateşleri kıskanıyordu. İnsanlar kendisinden daha çok mu seviyorlardı bu yapay ateşi?

Anka Kuşu’yla Güneş birlikte insanları izlemeye koyuldular. Her ikisi de bu karmaşada nasıl olup da insanların bir şeyler üretebildiklerine hep şaşırırlardı.

Bir tutam ateşle neler yapabildiklerini izlemeye başladılar. Pişen yemekler, seramik kaplar, oluşan camlar…

Ateş neredeyse tüm dünya gezegenini birkaç yıl içinde değiştirmişti.

***

Ateşin bulunmasından sonra zaman epeyce akmıştı. Zaman saniyeleri önüne katarak dörtnala ilerlemişti.

Güneş, insanların Ege kıyılarında bazı faaliyetler içinde olduklarını gördü. Ama tam olarak anlayamadı. Orada geçirdiği vakit bunu kavraması için çok kısaydı. Anka Kuşu’nu birkaç günlük turunun ardından buldu ve sordu. Anka Kuşu, insanların odun küllerinin içerisine bir gün tesadüfen zeytinyağının döküldüğünü ve bir şekilde bu ortaya çıkan garip birleşikle yıkanmaya başladıklarını söyledi.

Odun küllerinin içine dökülen yağ ile birlikte insanlar dere kıyılarında yıkanmaya başlamışlardı. Gezegenin birçok yerinde benzer manzaralarla karşılaşmaya başlayan Anka Kuşu bunu hemen gidip Güneş’e anlatıyordu.

Evvelce zaman boyunca her ikisi de bu sabunların tüm dünya gezegenini köpürterek kirlerden arındırılacağına inandılar. O kadar devasa sabunlar yapılacaktı ki bulutlara kadar köpürecekti dünya. Bu köpüklerle beraber, savaşlar, katliamlar, acılar, kederler, öfkeler… Hepsi yok olacaktı. Bütün hastalıklardan ve mikroplardan insanların bedenlerinin arındığı gibi ruhları da arınacaktı. Dünya gezegeninde kötü duygular kalmayacaktı. Her ikisi de uzunca zaman beklediler.

***

Ama dünya temizlenmedi.

Her geçen gün karmaşa devam etti. Bu karmaşa başka karmaşalara neden oldu.

Söylenceye göre Anka Kuşu ve Güneş hala dünya kötücül düşüncelerden temizleyecek kadar büyük bir sabunu beklerler. Her ikisi de bunun için en güzel olan zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgelere ayrı bir önem verirler. Temizliği tılsım gibi görürler.

Rivayete göre Anka Kuşu, günümüz çağında Ege kıyılarından bir anne kızın yaptıkları sabunları fark etmiştir. Bu sabunlar sevgi ve şefkatle yapılırmış. O sabunları kolye olarak yapan anne kız sayesinde temizliğin simgeleri insanların boyunlarında tılsım olarak boy göstermeye başlamış. Kim bilir mutlak mutluluğun ve barışın tılsımı o kolyelerdedir.    

İlham Alınan Haber İçin,

Anne kız sabundan ve keçeden harikalar yaratıyor

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.