SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / habercilik

Yazının Giriş Tarihi: 10.01.2021 17:05

On binlerce yıllık yaşantısında, her küllerinden yeniden doğduğunda bu devinim sürer giderdi.

Ama bir şekilde, her şeyden haberdar olamıyordu. Nerde olsa başka bir yerin olan biten güzelliklerini ve çirkinliklerini kaçırıyor ve bu duruma da çok üzülüyordu.

Çareyi kuşlarda buldu. Kuşlar ona haber taşımaya başladı. Bulunmadığı kara parçalarında neler olup bittiğini, hani keşiflerin olduğunu, hangi yemeklerin piştiğini, kimlerin kimlerle kavga ettiklerini, hangi bilimsel gelişmeler olduğunu, toplumların sanatını…

Anka Kuşu bu sayede sürekli bir oraya bir buraya uçmak zorunda kalmıyor, sadece istediği zaman, özlem ve sevgiyle yerini değiştiriyordu.

Ama bazen durumlar karışıyordu. Kuşlar bir birlerinden aldıkları yarım yamalak bilgileri yalan yanlış söylüyorlar ve Anka Kuşu bu bilginin kaynağına gittiğinde, kuşların ona doğruyu söylemediğini fark ediyordu. Bu nedenle her kuşa inanmamaya başlıyordu.

Kuşlar her uçuşlarında daha doğru bilgi için kanat çırpmaya başlıyorlardı.

Anka Kuşu bu gidişattan memnun değildi. Çünkü arada her zaman art niyetli kuşlar da oluyordu. Buna dur demek için insanlardan yardım aldı.

İnsanların arasındaki iletişimi pek sevmişti. Nerede ne olsa, bir kağıda yazıyor ve çoğaltıyorlardı. Buna da gazete diyorlardı. Zaman zamanı kovaladıkça ekranlarda kendi görüntülerini kopyalamaya başlayan insanlar, sadece bilgiyi değil, görüntüleri de aktarmaya başlamışlardı.

Anka Kuşu’da insanların ekranlar yani televizyonlar ve gazeteler aracılığı ile kurdukları bu ağa hem şaşırıyor hem de memnun oluyordu.

Arada çok da doğruyu söylemeyen ağlar olsa da Anka Kuşu bunları saptamıştı.

Gazetecileri, gerçeğin sesini, gerçeğin göstericilerini çok sevmişti.

Söylenceye göre tarihin ilk zamanında ulaklara verdiği şans tüylerinden gazetecilere, muhabirlere, basılı ve yazılı herhangi bir şekilde doğru ve gerçek iletişim sunan herkese tüylerini bırakmıştı.

Rivayete göre insanlar arasında her zaman çocukları ve kadınları seven Anka Kuşu, habercilere de ayrı bir önem verirdi. Tarihin gerçekliğini önümüzdeki kuşaklara yani on binlerce yıl daha sürecek olan yaşamının diğer evrelerine taşıyacak, belgeleyecek habercilere olan saygısı sonsuzluğa kadar sürecekti.

İlham Alınan Haber İçin, 

Adım Adım Yürüdüm

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.