SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / folklor 1

Yazının Giriş Tarihi: 27.02.2021 10:44

Gökyüzünün semalarında kanat çırpıyordu. Hemen rüzgarda sesin yönünü bulmaya çalıştı. Müziğin yanına gitti. İnsanlar bir çember oluşturmuştu. Çember de belirli ritmik hareketler ve adımlarla bir döngü içindeydiler. Bu ritmik hareketleri çeşitli enstrümanların melodileri kontrol ediyordu.

Bu müziği bir yerden biliyordu.

Bu hareketleri,

Bu ritmi…

Eski zamanlardı. O kadar eskiydi ki. Tarihin en derin raflarında yer oluyordu bu anılar. Anka kuşunun zihninde ki yerini korumaya çalışsa da her zaman hatırlanamıyordu o geçmiş. Anka Kuşu her bir adım da hafızasını zorlamaya çalıştı. Hafızasının derinliklerinde, gizemli koridorda yollarına devam etti. Kuş sesleri işitti bu yolda. Uzun zamandır sesini duymadığı kuşların seslerini…

Belli belirsiz bir ışığın gerisinde çiçek siluetlerini gördü. Artık bu çiçeklerden de mavi gezegende yetişmiyordu. Toprak ananın bağrında kaybolup gitmişti çoğu çiçek.

Kokuları yumuşaktı. Bahar gibiydi. Baharın semalarında dolaştırdı onu.

Hafızasını biraz daha zorladı. Bu yolculuk başta zorlasa da artık keyif verici bir hal almıştı. Meşe ağaçlarının gerisinde, hafızasının ulaşmak isteği yere geldi.

Şimdiki zamanda çember oluşturarak dans eden insanların atalarının zamanlarıydı.

Anka Kuşu başarmıştı. O ilk izlediği dansın tarihine ulaşmıştı. O zamanlar çok büyük bir deprem olmuştu. Herkes birbirine sarılmıştı. Kışın ardından yaşayanlar dev bir ateşin üzerinde son yiyeceklerini pişirmişler, hayvanların ve insanların yavrularını korumak için canla başla mücadele etmişlerdi.

Buğday başaklarının çıkardıkları sesten başka ses yoktu. Bir de uluyan kurtlar.

Bu sesleri o kadar çok duymuşlardı ki…

Bu sesleri taklit etmeye başlamışlardı. Zamanla bereketin bu şekilde geldiğine inanmışlardı. Anka Kuşu, bu seyir boyunca onları takip etmiş, nasıl da doğayı taklit ederek hareket ettiklerini görmüştü.

Kurtları, yeni doğan kuzuları, buğday başaklarını, topraktan filizlenen her bir tohumu…

Bu taklitleri ilk danslarıydı aynı zamanda. Şamanın çaldığı enstrümanlar eşliğinde bu ritmik hareketlerini sürdürmüşlerdi.

Söylenceye göre Anka Kuşu şimdiki zamanda bu eski anısını hatırlamaktan muazzam şekilde mutluydu. Nasıl olup ta bu halayların, horonların var olduğunu kavramıştı.

Rivayete göre günümüzü de yapılan her bir hareketin izi geçmişin yaşanmışlığında gizlidir. Her bir hareketin altında büyük bir özlem, aşk, kıtlık, bereket, çığ, afet, toprak, güzellik vardır. Geçmişi anlamak için bu izleri iyi takip etmeli ve geleceğe taşıyabilmeliyiz.

İlham Alınan Haber İçin, 

Kültürel miras geçmişten günümüze aktarılıyor

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.