SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / Çocuklar İçin Felsefe

Yazının Giriş Tarihi: 10.02.2021 15:07

Sonra gündüzleri bazen dolunay gökyüzüne asılı bir tablo gibi dünya gezegenin karşısına çıkar, bazen çocuklar hayal dünyalarında salıncak asabilsin diye hilale dönüşürdü.

Rüzgarlar canlıların tenini sıcak dokunuşlarla öperken bazen de keskin bir soğukla adeta kırbaçlardı.

Anka Kuşu tüm bu farklı olup bitene inanamıyordu. Binlerce soru soruyordu. Sorularının cevabını buluyordu bazen.

Ama her soru yeni soruları doğuruyordu. Dünyanın bir yanı gece iken neden diğer yanı gündüzdü? Cevabı belliydi. Dünya yuvarlaktı. Ama neden?

Nasıl oluyordu da minik tohumlardan filizlenen çiçekler rengârenk oluyordu? Her bir çiçek nasıl bambaşka güzellikteydi? Nasıl bu kadar paha biçilmez kokuyordu?

Arılar bu çiçeklerden polenleri nasıl topluyordu?

İnsanlar bu balın yenilebilir olduğunu nasıl keşfetmişlerdi?

Ateşte nasıl yemek pişiyordu? Cam gerçekten de sönmek üzere olan bir ateşin toprağı eritmesiyle mi olmuştu?

Her soru yeni binlerce soru soruyordu. Her cevap başka suallerle tekrar tekrar yaşam buluyordu.

Anka Kuşu’nun en büyük işi de sırlar çözmekti. Sırlar başka gizemlere yol açsa da bu işi çok seviyordu.

Kendisiyle ilgili dertleri de vardı. Neden tekti. Neden varlığını insanların öğrenmesi onları korkutuyordu. Sevgi neydi? Yaşamak ne anlama gelirdi?

İnsanlar neden diğer canlılar gibi yemek, barınma, doğum ve ölümden ibaret değildi? Nasıl sanata, edebiyata, resme ve heykelle bulaşmışlardı.

Anka Kuşu sorularından birine cevap bulduğunda insanlarla arasında başka bir bağ keşfetmişti. İnsanlar kabaca soru sorma işine ‘felsefe’ diyorlardı. Hatta felsefe okulları kurmuşlardı büyük tapınakların gerisinde.

Söylenceye göre Atina’da üzüm bağları arasında kurulan ilk akademide ders veren hocalardan biri Anka Kuşudur. İnsanlar derslerde onun evrenin öğrendikleri sırlarını kendileriyle paylaşacağını düşünmüşlerdir. Ama Anka Kuşu, bunun aksine onların kafalarını karıştırmış ve onlara ‘Soru Sanatı’nı öğretmiştir.

Rivayete göre evrenin sırları için soru sormanın önemi Anka Kuşu için çok kıymetlidir. Anka Kuşu, soru soran kişilerin zihnini bulandırmak için her zaman farklı yöntemler kullanır. En çok merak ettiği ve asla bulamadığı sorulardan biri de ‘Neden Tek’ olduğuyla ilgilidir. Karanlık ve aydınlığın tam ortasında doğan, her ikisinin de özellikleri içinde barından ve küllerinden yeniden doğan Anka Kuşu bu soruyu ilk zeytin ağacı olan Bilgelik Ağacına sormuştur. Her ikisi için de en önemli soru budur. Neden Anka Kuşu ve Bilgelik Ağacı türlerinin ilk ve tek örnekleri?

İlham Alınan Haber İçin,

Çocuklar İçin Felsefe Atölyesi