SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / ANKA'NIN AMACI

Yazının Giriş Tarihi: 20.01.2021 11:18

Köşemizin adını Anka Kuşu seçmemizin bir nedeni var. Anka Kuşu 7 kıtada da bambaşka isimlerle anılan, ortak mistik özelliklere sahip bir kuştur.

Yunan kültüründe kendi dillerinde mor-kırmızı ya da koyu kırmızı anlamına gelen phoenix φοίνιξ,ile isimlendirilirken biz köşemizde ona Anka Kuşu dedik.

Yunanlılara göre Feniks bir kuyuda yaşardı. Şafakta kuyunun sularında yıkanır ve güneş tanrısı Helios atlı arabasını onun şarkısını dinlemek için durdururdu…

Onlarca adı olsa da bizim köşemizde yer alan Anka Kuşu ismiyle yeni bir mitoloji yarattık.

Anka Kuşu’nun mistik özelliklerinin de içinde bulunduğu bu mitolojide de küllerin destanı var.

Bizim Anka Kuşu’muz, yer kürenin acılarından, kederlerinden her yorulmaya başladığında rengi solan, iyice yorulduğunda sevdiği bir diyara giderek alev alev yanmayı bekleyen bir destansı hikayedir.

Anka Kuşu’muz küllerinden yeniden doğduğunda, dünyayı yeniden öğrenmek için kanat çırpar. Bütün diyarları, gezegenleri sever. Gözyaşlarının sihirli olduğu bilir. Acıyı, kederi ve yaraları iyileştirme özelliği vardır.

Karanlık ve aydınlığın tam ortasından doğan Anka Kuşu’muz evrenin ilk saniyelerinden yok oluncaya dek sürecek olan sonsuz yaşam hikayesinde sadece güzelliklerle değişim gösterir. Hayal dünyalarında olan, gerçekleşen tüm iyilikler onun kanatlarının parlamasını sağlar. Dünya gezegeninde bazen öylesine büyük iyilikler ve güzellikler olur ki tüyleri arasında o ana dek görülmemiş renkte tüyler beliriverir.

Anka Kuşu’nun tüyleri ilham, şans ve huzur getirir.

Her yaşamında binlerce tüyü çok sevdiklerini bırakır.

Çok sevdiği canlılar arasında, çocuklar, kadınlar, kuşlar ve yavru olan bütün varlıklar vardır.

Yaşamın sihrine aşık olan Anka Kuşu’muz sanata, edebiyata ve resmede tutkulu şekilde bağlıdır. Bunları yeni dünyalar olarak görür ve saygı duyar.

Söylenceye göre köşemize konmasının nedeni de sayfamızın kültür sanat sayfası olmasıdır.

Rivayete göre, Anka Kuşu, en çok Bin Pınarlı İda Dağı’nı sever. Burada son dakikalarını geçirdikten sonra onlarca kez küllerinden yeniden doğmuştur. Burada yeni hayatına gözlerini açmayı çok sever. Çünkü kendisi kadar eski olan dostu için de çok önemlidir. Sevgili dostu Tarih, sayfalarında İda’ya çok güzel yer vermiştir. Sanatı, aşkı, felsefeyi, tutkuyu, kültürü her ilk doğuşunda İda’dan öğrenmiştir. Bu nedenle günümüzde İda’nın bir ucunda yer alan Çanakkale kenti Anka Kuşu için önemli bir yere sahiptir. Burada daima barış duygusuyla uyanacağını bilir.  

İlham Alınan Haber İçin, 

Neden Çanakkale ???

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.