SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / 3. Nesil Kahve

Yazının Giriş Tarihi: 08.01.2021 08:25

4 elementten var olan evren, 4 elementle yetinmemiş, başka başka elementler ortaya çıkartıştı. Her bir tanecik başka dünyalara açılan gizem gibiydi. Canlılık artmış, her geçen gün bitkilerin renklerine ve çiçeklerine yeni tohumlar eklenmişti. Bunlardan biri de kahveydi.

Bu eşsiz tohumla Anka Kuşu, henüz dünya gezegeni çok karışık değilken tanışmıştı. Bu tanışma, eşsiz sohbetlere vesile olmuş, bu sohbetlerin konusu bilim felsefe, sanat olmuştu.

Anka Kuşu ne zaman biraz dertlenir gibi olsa, bakır cezvelerin dövüldüğü topraklara gider, yanında da kahve çekirdeklerini taşırdı.

***

Anka Kuşu’nun küllerinden yeniden doğduğu bir vakitte içi sıkılmış kahve çekirdeklerini toplayıp kanat çırpmıştı. Kanat çırptığı gökyüzünde kahve kokusunu aldığı sırada hemen inişe geçmiş, kokuyu takip etmişti.

Kokunun geldiği yer küçük sevimli bir dükkandı.

Gelen insanların mutlu ayrıldığı, ellerinde kahve bardaklarıyla sohbet ettikleri bu yerde kahvelerin kokusu farklıydı. Çok keskin bir buruna sahip olan Anka Kuşu, bin yıllardır süren yaşamında bütün kokuları ezbere bilirdi.

Bu koku yeniydi ama.

Bu kahveler de yeni olmalıydı.

Kahveler camlarda, çeliklerde, biraz garip aletlerde demleniyordu. Bu aletlerin görünüşü sempatik ve estetik gelmişti Anka Kuşu’na.

Dövülen çekirdekler, minik ölçeklerden geçen kahveler, üzerine itinayla dökülen sıcak sular…

Garip gelse de merak etmişti. Hem tatlarını hem de insanlarda bıraktığı sohbetin rengini.

Kahve ustası ona bir bardak uzattı. Anka Kuşu kahvenin tadına baktı.

Kahvenin tadını tüylerinin uçlarına kadar hissetti, Tüylerinde kahvenin rengi o anlığına belirginleşti. Kahve ustası da acaba o ilk kez içtiği kahveyi yapan yaşlı usta gibi sohbeti lezzetli bir usta mıydı?

Her kahveden içen Anka Kuşu, günler ve geceler boyunca bunu düşündü.

Söylenceye göre ustanın sohbeti Anka Kuşu’nu keyiflendirmişti. Anka Kuşu, bu yeni kahveyi sevmişti. Günümüzde kanat çırpan Anka Kuşu, içtiği kahvelerin 3. nesil kahveler olduğunu öğrendiğinde evrenin döngüsüne bir kez daha şaşırmıştı. Acaba kaç nesil kahve daha görecekti?

Rivayete göre hoş sohbeti seven Anka Kuşu, kahve ağaçlarını kutsamıştır. İnsanlara bahane olsun sohbete doyamasınlar diye…

İlham Alınan Haber İçin,

3. Nesil Kahve

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.