SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA'NIN 7 GÜNÜ / 2021 Umudun Yılı

Yazının Giriş Tarihi: 04.01.2021 10:35

Her toprak parçasında bu döngü farklı seyrediyor böylece dünya gezegenin yuvarlak yüzünde aynı anda 4 mevsim yaşanabiliyordu. Anka Kuşu istediği zaman bir kanat çırpışıyla kara, istediği zaman bir kanat çırpışıyla sıcak denizlere inebiliyordu.

Ama tüm dünyada aynı anda olan bir şey vardı. İnsan icadı olan bu kavram ona oldukça uzaktı.

Takvim.

Takvim yaprakları insanların yaşlarını belirliyor, zamanının onlar üzerindeki hakimiyetini belirginleştiriyordu.

Anka Kuşu için bir önemi yoktu ama. O her bir yaşamı küllerinden doğduğu andan alev olup yanacağı zamana kadar sürüyordu. Her 500-600 yılda bir bu yaşam yenileniyordu.

Onun için kısa yaşamları olan insanları anlaması mümkün değildi. Karanlık ve aydınlığın sınırında doğmuş, dünya gezegeninden bile yaşlı, sonsuzluğa kanat çırpan tek canlıydı.

Tüm pagan tanrılar onu terk etmiş, tüm sevdiği çocuklar yaşlanıp sonra da toprağa karışmıştı. Onun sadece oyun oynama süresi insanların bir ömrüne tekabül ediyordu.

Anka Kuşu buna çok içerleniyor, kısacık ömürlerinde insanlar için bir şeyler yapmak istiyordu. Bazen onlar için suya, bulutlara tüylerinden birkaç tane bırakırdı. Tüylerine değen her bir yağmur tanesi topraklarını bereketlendirsin diye. Tüylerine değen her sudan içen insanlar şifa bulsun diye.

Ama yetmiyordu. Yetemezdi de. Tüm dünya gezegenindeki canlılara tek seferde bütün tüylerini vermeye razıydı. Belki tamamen yok olurdu. Bir daha küllerinden doğamazdı. Ama bu doğru da olmazdı. Her insanın, her hayvanın kendi kararları vardı. Bu kararlar doğrultusunda yaşamlarını kendileri belirlemelilerdi.

Anka Kuşu sonunda karar verdi. Takvim yapraklarının yenileneceği yıl başı arifesinde rüzgarlara en kırmızı tüylerinden 7 tane verdi. Bu tüyler umudun tüyleriydi. Rüzgarlar 7 kıta boyunca bu tüyleri taşıdı. Her canlıyla, Toprak Ana’yla, Orman Ruhu’yla, Deniz Kızlarıyla buluşmasını sağladı. Bir şeylerin değiştiğini fark etti Rüzgar ve Anka Kuşu. Böylece Güneş yılı ve Ay yılının her döngüsünde ritüelini tekrarladı.

Söylenceye göre her yeni yılda yani yer kürenin Güneş ve Ay Dede etrafında her dönüşünü tamamladığında Anka Kuşu’nun tüyleri 7 kıtada dolaşır. O bir gün boyunca rüzgarlar tüylerin her yere ulaşmasını sağlar.

Rivayete göre Anka Kuşu tüyleri sayesinde her yeni yılda insanlar umutlanır. Anka Kuşu’u insanlar ve diğer tüm canlılar için her şeyin daha iyi olmasını sağlamak için onlara umut verir. Bu tüylerin umuduyla insanlar daha çok çalışır, daha çok mücadele eder ve bu şevkle mücadelelerinin güzel sonuçlarını alırlar. Umalım ki Anka Kuşu’nun 7 tüyü tüm dünyayı sarmış olsun. 2021 çağlar boyunca umudun yılı olarak anılsın. Mutlu, sağlıklı ve umutlu yıllara… 

İlham Alınan Haberler İçin, 

2021 Sanatın Yılı Olsun

2021 Sağlık ve Muhabbet Getirsin

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.