SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

ANKA’NIN 7 GÜNÜ (11.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2021 10:06

Evrenin renkleri bambaşka idi… Renkleri o kadar parlak ve güzeldi ki… Her rengin başka türlü bir anlamı da vardı. Bir duygusu ve güzelliği.

O renklerden biri de mordu.

Renklerin en zor elde edileni. Çağlar boyunca, çiçeklerde ve kuşlarda ara sıra rastlanılan bir renkti. Köklerden elde etmek çok zordu. Kök boyalardan.

Güneşin ışınlarının geliş açısı önemliydi. Çok enderdi.

İnsanlar bu rengi kumaşlarına geçirebilmek için büyük uğraşlar veriyorlardı. Bu uğraşların her biri de türlü denemeler, yanılgılar ve bilgi birikimlerinden meydana geliyordu.

Anka Kuşu, insanların ellerinden çıkan bu mor rengi çok severdi. İnsanlık katılmış olurdu, rengin duygusuna. Ama sadece vücut üzerinde bulunan morlukları sevmezdi. Çünkü onlarda acı ve keder vardı.

Ama diğer morlar…

Hatta bir keresinde günümüzde ki ismi ile İstanbul olan geçmişte ismi ile Konstantinopolis’te mor rengi üzerine günler, haftalar süren tartışmalar sürmüştü. Mor saray rengi idi. Parşömenlerde, pelerinlerde kullanılırdı.

O kadar azdı ki…

Zordu da..

Kıymetliydi…

Çağlar boyunca kullanım şekli yer yer değişse de en kıymetli olandır. En nadir olandır… Söylenceye göre de Anka Kuşu için emek verilen renklerin kıymeti büyüktür. Ve renk zaman içinde anlam kazanmaya da devam edecektir…