SON DAKİKA
Hava Durumu

ANKA’NIN 7 GÜNÜ (01.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 01.05.2021 10:34

Anka Kuşu’nun tüylerinden alev kırmızısına uzanıyordu. Ama sadece bu kadarla sınırlı da değildi. Kanatlarının altında, başının üzerinde evrenin her bir köşesinde yer alan renkler barınıyordu.

Anka Kuşu’nun tüylerinin köklerinde yer al sarı renk ona çok farklı duygular yansıtıyordu. Dünya gezegenindeki bazı insanların da renkleri sarı idi. Bazı dediğimize bakmayın… Neredeyse dünyanın en büyük kesimiydi, sarı renge sahip olan insanlar…

Bazı günler bu insanlar bir araya gelirdi. Sarı rengin birleşmesinden, Anka Kuşu’nun tüylerindeki tüm renk doğardı. Şarkılar ve türküler söylerlerdi.

Her yıl aynı zamanda kesin be kes bir araya gelen insanların özel bir günü vardı.

1 Mayıs…

1 Mayıs sarı renkli insanlar için çok önemli bir gündü. İsteklerini, taleplerini, hayallerini bu günde dile getiriyorlardı. Hayal dediğimize de bakmayın…

Eşit işe eşit ücret diyorlardı mesela. İşlerini ve aşlarını istiyorlardı. Çalışan anneler çocuklarına kreş istiyordu.

Anka Kuşu, bunca farklı topluluktan farklı dilden insanı nasıl sarı renkte gördüğünü başlarda anlamamıştı. Sanayi Devrimi ile birlikte daha belirgin gördüğü bu yansıma, bu sarı renk işçilerin başlarında gördüğü sarı baretti. İlk işçileri başlarındaki sarı şapka onların rengini fikrinde ve gönlünde belirlemeye yetmişti.

Birde bu sarı renk saçan insanlar garip bir cümle kuruyorlardı. ‘İnsanca yaşama hakkı’

Anka Kuşu için dünya gezegenindeki canlılardan olan insanlar her zaman garipti zaten. Duygu ve düşüncelerini ilginç yollarla yansıtıyorlardı. Ellerinde sanat ve mizah gibi inanılmaz mucizeler vardı.

Ama haklıydılar. Özgürce sanatlarını icra etmekte, mizahlarını yapmakta haklıydılar. Sarı renkli işçiler bir araya gelerek gönül zenginliklerine gönül zenginliği katma konusunda da haklıydılar.

Çok büyük istekleri de yoktu. Bir dünya hayal ediyorlardı. Gönüllerince karnını doyurabildikleri, emeklerinin karşılıklarını boyun bükmelerine ya da hak aramalarına gerek kalmadan almayı, eşitliği, beraberliği istiyorlardı.

Dünya gezegeninde yağmur nasıl her bir karış toprağa eşit yağıyorsa bu eşitliği istiyorlardı. Okuma hakkı, eğitim hakkı istiyorlardı.

Bunları hep bir ağızdan dile getirdikleri o günde 1 Mayıs idi.

Eşit işe eşit ücret, herkese eşit sağlık hakkı…

Covid-19 ve benzeri salgınların dünyamızdan uzak olduğu, eşitliğin yer yüzüne hakim olduğu yarınlara…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.