SON DAKİKA
Hava Durumu

Ağaçlara Sarılmak (21.08.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 21.08.2021 10:50

Ağaçlara ve doğaya sarılmanın tam zamanı.

Gidin ve selamlayın!

Küresel iklim krizinin yanı sıra afet planlamasının doğru şekilde yapılmamasının da etkisiyle; ormanlar yok oldu. Dünyanın bizlerden önce ve sonra yaşamaya devam edec eği; dünyanın gerçek ahalisi… Kül oldu.

Ormanlar ve içinde yaşayan sayısız türde hayvanlar…

Minik canlılar, yavrular.

Hepsi kül oldu.

Sanki hiç olmamışçasına toz olup; dünyanın dört bir yanına savruldular. İçimiz çok acıdı. Geçtiğimiz günlerde; Yunanistan tarafındaki yangın külleri rüzgarın etkisi ile Çanakkale’ye kadar uzandı. Küller; canlıların külleri; güneşi sıvadı. Bir uyarıda bulundu.

Bugün sabah ise; Marmaris yangınında; kül olmuş ormanda yeşeren minicik bir filizin fotoğrafı ile güne başladım.

Orman yeniden can buluyor. Ormanlar yeniden ve yeniden can buluyor.

Binlerce canlı yaşama gözlerini buldu. Doğa hala haykırıyor. ‘Sizden öncede ben vardım! Sizden sonra da ben olacağım!’

Bizlerde durup biraz anlamaya çalışalım… Doğayı koruyan, bunun için çabalayan aktivistlerde…

Biraz düşünelim.

***

Ağaçların insan üzerindeki etkisine dair Matthew Silverstone bir kitap yayınladı. ’Blinded By Science’   Türkçe ismi ile ‘Bilim Tarafından Kör Edilmiş’.

Kitabında; ağaçlarının ve doğanın insan sağlığı açısından ne derece faydalı olduğu hakkında kapsamlı bir araştırma, ispat mevcut. Doğa ile iletişime geçmenin farklı birçok yöntemi olduğu gibi bu yöntemlerden biri de sarılmak. Dünya genelinde bilinen adıyla Tree Hugging aslında Hippi‘lerin geçmiş yıllarda ve halen yapmakta olduğu bir aktivite olarak karşımıza çıkmasının yanı sıra ağaçlara sarılmak faydalı mıdır sorusuna verilmiş artık bilimsel yanıtlala beraber Hippi’leri tebessüm ile hatırlayalım.

***

Matthew Silverstone, ağaçların ve bitkilerin enerjisine dair ipuçları verdiği Blinded by Science isimli kitabı hakkında bilgi edindiğim sırada aklıma Bolu Abant’ta karşılaştığım bir ağaç geldi. Kamp alanının yakınında bulunan patika yoldan köylere doğru yaptığımız yürüyüşte karşımıza çıktı. Karşımıza çıktı diyorum, çünkü yürüyormuşçasına bir edası vardı. Dalları hareket ediyordu. Ve bize bakıp, ‘Sarılın’ dedi.

O zamana dek canlı olarak bu kadar yakından gördüğüm en yaşlı ağaçtı.

Daha doğru tanımı ile; o ana kadar gördüğüm en deneyimli, bilge ağaç o idi.

Dediğini yaptık ve kahkahalarla sarıldık. 3 kişinin sarmalayamadığı kadar büyük bir gövdeye sahipti. Her bir halka kaç yaş demekti?

Bahtiyardık. Mutluyduk. Sağlıklıydık.

Sanki içimize doğa dolmuştu.

Ağaç, rüzgara fısıldamış ve bizim onu görmemizi sağlamıştı.

***

Matthew Silverstone’un araştırma ve yayınında da ağaçların enerjisinin sağlık açısından yarar sağladığının ispatlandığına dair bilgiler mevcut.

Ağaçların, kökleriyle toprağa daha çok sarılma girişimi, dallarıyla gökyüzünü kucaklama girişimleri biraz da buna benzemiyor mu?

Ağaçlar, sevdiklerine ‘sarılın’ diyor.

Matthew Silverstone, bilimsel yönü ile ağaçlara ‘sarılın’ diyor.

Sarılmak daima iyi gelir. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.