SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

2 TEKER: ÖZGÜRLÜK VE UMUT (09.12.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 09.12.2021 08:39

2 tekerlek özgürlüktür. Bacak kaslarının, kaslarının hareketliliğine göre rüzgarı teninde hissedersin.

Bisiklet özgürlüktür.

Bisikletin özgürlük olduğu ilk kez çocukluk yıllarında anlaşılır. Tam da o anda. Hayattaki ilk başarıda. 3 tekerlekli bisikletlerden dört tekerlekli bisikletlere geçtikten hemen sonra. 2 büyük tekerden arka olan tekerleklere takılı minik ili küçük tekerler yardımıyla olabildiğince dengeli, süratli ve kahkahalarla hareket edilir. Ama başka türlü bir harekettir bu.

Tedirginlik vardır. Hızlanma ile birlikte, tedirginlik de artar. Her pedal çekişte, kalp sanki daha hızlı atar. Aslında çocuk çok da hızlı sürmese de şimşek hızına ulaşmış olduğun hisseder. Çocukluk da ve yetişkinlikte hızlar ve sayıların anlamı da değişkendir.

Dönüşler bol kavislidir. Heyecan dorukta, tekerleğin telleri üzerindeki süsler ise gözleri dolduran parıltıların arasında gizlidir.

Özgürlüğe yakın bir his gelir, minik bedenlere.

Ama tam da özgürlük değildir.

Artık zaman değişmiş, bisikletin üzerinde yeterli vakit geçirilmiştir. Bir yetişkin ile birlikte sürülen bisikletten özgürlüğe dönülmesi gerekmektedir.

Tekerleğe sabitlenen; yamulmuş o iki tekerleğin hayattan çıkartılır. Bisiklette fazlalık olan o iki tekerlek artık yoktur. Yardımcı tekerlekler görevlerini tamamlamış, ikinci görevleri olan; kırık dökük parçalardan oyun üretme aşamasına geçmiştir.

Çocuk önce bir yetişkinin onu desteklemesi ile bisikleti sürmeye başlar. İki tekerlek üzerinde dengede durabilmek için ilk başlarda hıza ihtiyacı olsa da yavaş sürmeyi tercih eder. Yetişkin, onu kontrol eder. Tutar. Denge sağlar.

Çocuk için yetişkin güvenli bölgedir. Ve asla yanından ayrılmamalıdır. Bu nedenle de yavaş sürmeli, yetişinin onun yanında olması sağlanmalıdır. Yetişkin çeşitli sözlerle çocuğa umut vermeye başlar. ‘Başarabilirsin’

Çocuk güvenli limandan ayrılmaya hazırlandığında, basar pedala. Korkusuzca. Düşse de önemli değildir. Kalbi o kadar hızlı atar ki bisikletin hızı asla ona erişemez. Heyecanlı bir titreme gelir. Yetişkin önce çocuğun sırtından tutar sonra geri de kalır. Yetişemez hızına. Çocuk güvenli bölgesini terk etmiş, kendi güvenli bölgesini oluşturmuştur.

Bisikletin pedalları ona aittir. Başka kimse de yoktur.

Sadece bisiklet, yollar ve çocuk. Gülme başlar.

İçi güler çocuğun.

Haliyle minik kazalar, düşmeler, dengeyi sağlayamamadan kaynaklı dizlerde minik kanamalar meydana gelir.

Çocuk ilk defa özgürlüğü tatmıştır. Başarmıştır. Kimsenin yardımı olmadan bisikleti sürmüştür. Ne yan tekerlekler ne de yetişkinler.

İlk defa kendi için bir şey yapmıştır.

Özgürlüğü tatmıştır.

İşte o çocuklar ölüyor.

Araç kullanıcılarının dikkatsizlikleri nedeniyle, ters mazgallar, güvenlik şeridi nedeniyle; ölüyor.

Bir şey başarmanın umudunu yaşayan o küçük çocuklar, büyüdüklerinde; şehirlerarası yolları pedalladıklarında ölüyor. Kendi hataları nedeniyle değil, güvenliksiz ve korumasız oldukları için değil; kendileri dışındaki insanların dikkatsizlikleri nedeniyle…

Bisiklet sporcuları, bisiklet tutkunları ölmesin. Araç kullanıcılarına ehliyet derslerinde; bisiklet kullanıcıları için ders verilsin. Verilecek dersler, bisiklet federasyonları ve platformlara, okul topluluklarına danışılsın.