SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Vekil maaşıyla ne olur? (25.01.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 25.01.2021 08:47

Aslında milletvekillerin maaşının az olduğunu söyleyenlerdenim. 25 bin lira dolayında çıplak maaş alıyorlar. Buna karşın, seçmen ve partili taifenin ziyaretlerinde çay ve yemek, olağan ikramlardan. Her ne kadar TBMM'de ki yeme içme fiyatları galu beladan kalma olsa bile, bu ikram ödemeleri bayağı tutar.

Yine de bir milletvekilinin aldığı maaşın iki üç katını sendika başkanı rahatlıkla alıyor. Ankara'da 80 bin lira aylık maaş bordrosuna imza atan sendika başkanları var. Bir vekilin maaşı ise 25 bin lira dolayında. Elbette, kurum ve kuruluş teftişleri gibi ekstra görevlerde vekillere ekstra ödenek oluyor. Yine de, mal biriktirme ve mal varlığı bakımından bir vekilin zenginleşmesini anlayamıyorum. Dahası, iki dönem vekillik yapıpta ultra zengin olmanın sırrına bir türlü erişemiyorum.

Tekirdağlı gazeteci yazar Necmi Işıksal, bu konuya başka bir pencereden bakarak bir yazı kaleme gelmiş. Bana da çok ilginç geldi. Önce bu yazıya ve gazeteci Necmi Işıksal'ın perspektifine bir göz atalım. Diyor ki: "2002’den bu yan a son 19 yıldır milletvekili olunca en fazla mal, mülk ve para sahibi olan milletvekili sizce kimdir?

Geçtiğimiz hafta içinde milletvekillerinin zenginleşmesi ve fakirleşmesi hakkında görüş alışverişinde bulunan bir grup arkadaşın ortaya attığı iddialar karşısında adeta şok oldum

Evi, arabası, kılık/kıyafeti, hal ve hareketleri, yürüyüşü bile değişen vekil hakkında benim duyduklarımı öğrenince sizde şok olacaksınız

Mesela 25 000 TL vekillik maaşıyla ne kadar birikim ve servet sahibi olunur?

Örneğin çok lüks sitelerden bir kaç tane ev ve yazlık, kendisine ve aile bireylerine çok lüks arabalar alabilir mi?

Bugün lüks denen bir dairenin fiyatı 1 buçuk milyon ve lüks bir arabanın fiyatıda 1 buçuk milyon olduğunu farz edersek, dört yıl vekillikten gelecek para 1 milyon 200 bin TL ettiğine göre, hiç yemeyip içmese bile menkul ve gayrimenkullerinin birer tanesini bile alamayan bir vekil onca malı mülkü nasıl almış olabilir...?

Bu vekil hangi partiye mensup ve hangi il’in milletvekilidir?

Esnaf “benim halim ne olacak?” diye düşünsün dursun, haklarını savunsun diye Ankara’ya gönderdiği vekili vergi yok, sgk yok, geçim derdi olmadan zevki sefa içinde yaşasın, nasıl ama...?"

Soru güzel, zekü sefa, nasıl ama? Elbette güzeldir Necmi Bey dostum. Bundan iyisi Şam da kayısı demiş, ağzının tadını bilenler. Aslında bu yazıyı atmamak gerek. Her milletvekili için bu iddia ve tespitler geçerli olmasa bile, duyduklarımız var, bildiklerimiz var, gördüklerimiz var...