SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, kaosun merkezi ABD'ye hazır mı? (12.01.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 12.01.2021 08:34

Trump ile Biden arasında gerçekleşecek devir-teslim töreni tarihi yaklaştıkça, ABD'de gerilim ve kaos artıyor. Belki de Amerikan tarihinde (300 yıl) ilk defa sokak/çarşı karıştı. Washington'daki kongre merkezini basan Trump yandaşları, bizdeki Gezi Olayları benzeri sahneler yaşanıyor. Halkın yüzde 40'ı obez ve geri zekalı olan Amerikan vatandaşları, yine ilk defa siyaset ve sosyal olayların içindeler.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'deki bu olaylara ilişkin bir tveet attı. Bir zamanlar Gezi Olaylarıyla ilgili açıklama yapan ABD yetkililerinin kurduğu cümlelerin nerdeyse aynısını kuran Bakan Çavuşoğlu, "Amerika'da vuku bulan olayları endişeyle izliyoruz" ifadelerini kurarak, hem misilleme, hem de ironi yaptı. Amerikayı demokrasinin merkezi sanan mandacılar, bu ülkenin seçim sisteminin Monarşiden daha kötü olduğunu artık gizliyemiyor. 300 milyon nüfuslu ABD'nin 30 milyondan daha fazla vatandaşının sokakta yaşadığını saklıyordu.

Evet üçyüz milyon nüfuslu ülkenin hepi topu 50 milyon kadarı siyasetle biliçli olarak ilgileniyor ve dünyadan haberdardır. Diğer kalanları ise, sadece hayatını sürdürmekten başka bir amacı yoktur.

Böylesine bir ülke, hem Türkiye'ye hem de dünyaya yük ve kamburdur.

Aslında, Kübra Par köşesinde bu soruyu şöyle sordu: Biden, Erdoğan’a hazır mı?

Belki, doğru soru da budur. Ancak, Erdoğan’ın yeni doktrin ve dış politikası, “15 Temmuz 2016” tarihiyle makas değiştirdi. Cumhur İttifakının ortak belirlediği yeni bir Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adıyla maruf bir anlayışla, doğal olarak genelde dış politika, özel de ise, ABD’ye bakış tamamen değişti.

FETÖ’nün elebaşısı Gülen hala ABD’nin Pensilvanya eyaletindeki geniş arazili malikanesinde yaşıyor. Üstelik, FETÖ elebaşıyla ilgili ABD ile Türkiye arasında ciddi sorunlar yaşandı, yaşanıyor. Kaderin cilvesine bak ki, Türkiye’nin resmi olarak istediği FETÖ’nün yaşadığı Pensilvanya’da Trump kaybetti. Oysa, ABD medyasına göre bu eyalet Trump’un kalelerinden birisiydi.

Joe Biden, değişik bir siyasetçi. 8 yıl başkan Obama’nın yardımcılığını yaptı. Hatırlarsanız, bu süre içerisinde Türkiye’yi kandırıp, oyalamayı başarmış politikanın altındaki imza görünür de Obama ama, aslında Joe Biden’dir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık düşman olan Joe Biden, bu garez ve hasımlığını da saklamamış, seçim süreci içerisinde izhar etmişti. Hatta, muhalefet parti liderlerine, “Hep birlikte olup Erdoğan’ı devirelim” demişti.

Pentagon başta olmak üzere, kongre, temsilciler meclisi, senato, CIA, FBI, tröstler, ABD merkez bankasının büyük ortakları, lobiler derken, ABD başkanı kim olursa olsun, büyük koslisyonun parçası olmak durumunda kalıyor.

Emperyal güçleri en çok rahatsız eden, tam bağımsızlık hedefini her alanda belirlemiş ülkelerdir. Bunların en başında da Türkiye geliyor. Bundan sonra, ABD ve AB ülkeleri düşünsün, Türkiye’nin rotası belli.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.