SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Tüm zamanların en iyi konuşması (10.12.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 10.12.2020 08:46

Hem içerik, hem de vurgu ve üslup bakımından CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bütçe konuşması etkileyiciydi. AK Parti'nin gündem belirleme fonksiyonu kayboldukça ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vekalet havalesiyle, siyasi heyecanın da olmadığı bir gerçektir. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun mecliste konuşması esnasında AK Parti Grubundan "aday ol, aday ol" sataşması üzerine, "Size aday olmayacağımı kim söyledi" cevabı ülke gündemine düştü.

İyi Patili Aytun Çıray, Millet İttifakının adayı sayın Kılıçdaroğlu olabilir derken, MHP lideri Devlet Bahçeli, "Müjdeli bir haber, zillet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı belli olmuştur" ifadesini kullandı.

Öte yandan, AK Parti Çanakkale milletvekili ve Grup Başkanvekili Bülent Turan ise, "Kasetle, bir proje olarak gelen sayın Kılıçdaroğlu'nun bütün siyaseti Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığı üzerinedir. Aday olacağını sanmıyorum" diyerek görüşlarini belirtti.

Peki, Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı olabilir mi? İhtimal vermiyorum. Çünkü CHP'deki iktidarını kaybetmek istemez. Elbette adaylık için genel başkanlıktan ayrılması gerekmiyor. Ancak, milletvekili olamayacağı için, Cumhurbaşkanı seçilemediği takdirde, mecliste CHP gurubunu kontrol edemez. Yine seçilemediği takdirde aldığı oy oranı bir kıyasın ve eleştirinin parantezini açar. Es kaza, seçildiği takdirde sorun daha da büyüktür. Çünkü, ortada 18 yıllık AK İktidarının kültü olacaktır. Ekonomik sıkıntımız ortadadır ama kimsenin çözüm önerisini de duymuş değiliz. Buna CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da dahildir.

Muhalefette olmak, ağzından çıkanı kulağının duymaması demektir. Bekar olup, hanım boşayabilmektir. Önünde hiçbir yokuşun bulunmaması ve söylediği hiçbir şeyin bağlayıcı sorumluluğunun olmayışının lükslüğüdür.

Bir de parlamenter sisteme geçişten bahsediyor Kılıçdaroğlu. Birincisi, bunun için meclis değil halkın doğrudan referanduma giderek karar vermesi gerekir. İkincisi, parlamenter sistemimizin 90 yıllık serüveninde 4 darbe 2 muhtıra ve bir kalkışma var. Öncelikle bu zaafların giderilmesi gerekir.