SON DAKİKA
Hava Durumu

Toplumsal hafıza ve arşiv... (05.01.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 05.01.2021 08:43

İşte, aradan bu süre geçtikten sonra FETÖ trolleri kaçıpta konuşlandıkları ülkelerde 15 Temmuz darbe girişimini ve burada yaşanan travmayı başka yöne evriltmeye çalışıyorlar. Ekrem Dumanlı, Can Dündar, Emre Uslu ve Tarık Toros gibi tescilli FETÖ elemanları, darbe girişimini başka mahfillere yamamak gayretindeler. Bunda kısmende başarılı oluyorlar. Ahmet Nesin gibi, Yılmaz Özdil gibi, Can Ataklı, Soner Yalçın gibi isimler de içerde bu hedef saptırmanın rolünü üstlenmişler.

Mesela, reklam ve algının dehası olarak bilinen, muhafazakar kesimin alanında en başarılı ismi, AK Parti'nin sanal operasyon koordinatörü merhum şehit Erol Olçok'un eşi Abdullah Olçok'un eşi Nihal Olçok, yaşanan travmanın en somut örneğidir. Vakadan 11 ay sonra gazeteci Fatih Altaylı'nın hazırlayıp sunduğu Teke Tek programında söyledikleriyle, aradan 3 yıl geçtikten sonra gazeteci Ahmet Nesin'in programında söyledikleri arasında büyük uçurumlar var.

Malum, Nihal Olçok aynı zamanda Gelecek Partisinin kurucular kurulunda yer aldı. AK Parti'nin mevzi ve irtifa kaybetmesi, bu ülkenin de bu milletin de yararına olan birşey değil. Darbe girişimine tiyatro ya da "kontrollü darbe" diyen siyasi organizasyonların iktidara geldiğini düşünmek bile istemiyorum. Türkiye'nin sınırlarına, birliğine, bölgedeki asal gücüne tahammül edemeyen emperyal güçlerin kıyamete kadar hesabı sürecekken, bu işbirlikçelere de fırsat vermemek gerekiyor.

Bütün bunlar da, yerli ve milli politikalar üretmekle mümkündür. Ne yazık ki, bir diğer gözlemin de "Cumhur İttifakının" tavanda sağlam olmasına karşın, yerelde ve tavanda çok ciddi sorunların olduğunu düşünüyorum. Siyasi hırs ve makam uğruna ittifakın sürekli olarak örselendiğini ve alttan alta kara propangadanın yapıldığını düşünüyorum.

Bu konuda, nasıl bir önlem alınır bilmiyorum? Bildiğim, ittifak bir iç çürümeye doğru gidiyor. Daha 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ konusuda dahi bir görüş birliği sağlanamamıştır. Toplumsal hafıza kaybı dediğim realite, tam da budur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.