SON DAKİKA
Hava Durumu

Sorun küresel, mücadele ulusal… .(20.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 20.11.2020 08:48

 

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirus salgınının pik yapması nedeniyle Türkiye'nin gündeminden düşmüyor. İnternet üzerinden de yoğun ilgi gören Fahrettin Koca’nın Google üzerindeki aramaları hızla yükseldi. Fahrettin Koca isminin Google üzerinde arama oranlarının son aylarda hızla yükseldiği görülüyor. Google Trends’teki verilere göre Fahrettin Koca araması önemli oranda yükseldi. Aynı şekilde Sağlık Bakanı aramasında da ciddi bir yükseliş gözleniyor.

 

Türkiye’de alınan erken önlemler, Corona’yı hafife almadığımızı gösteriyor. Doğrusu da budur. Özellikle sosyal mecrada bu konuda paylaşımlarımıza dikkat etmeliyiz. Her duyduğumuzu paylaştığımız takdirde, toplumsal paniğe yol açarız ki, buda Koronavirus mücadelesinin dumura uğramasına sebep oluruz. Bütün dünyayı saran bu virüs, belki de insanlık tarihinin karşı karşıya kaldığı en önemli bulaşıcı bir hastalıktır. Tarihte verem, sıtma, zatürre ve şarbon gibi kalıtsal bulaşıcı hastalıkların çıktığı dönemlerde ilaçsız, tedavisiz olarak insanların ölüme mahkum edildiğini biliyoruz.

 

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şu ana kadar bütün dünyada artan ölümlerle birlikte aşı çalışmalarının da sonuna geldiğimiz anlaşılıyor. Tüm dünya için bir tehdit oluşturan bu salgınla ikinci evre mücadeleside başladı.

 

İki Türk doktorunun aşıyı bulduğuna dair yaptıkları açıklama üzerine, dünya sağlık örgütlerinin de bilimsel veriyle bu açıklamayı doğruladılar. Özellikle AB Ülkeleri, bu iki Türk doktorumuzun bu başarısı karşısında adeta şapka çıkararak, ülkelerinde yaşayan Türk ve Müslüman topluluklara karşı faşizan tavırlardan da vazgeçecekleri öngörülüyor. En azından İslam ile terörizmi yanyana getiren cümleler kurmayacaklardır.

 

Öte yandan, Sağlık Bakanlığından alınması gereken önlemler ile ilgili, “Yeni Koronavirus Evde İzleme (karantina) Kuralları” başlıklı bir paylaşım yapılmıştı. Paylaşımda, “Son 14 gün içerisinde zorunlu bir yurt dışı seyahatinden döndüyseniz ateş, öksürük, solunum sıkıntısı gibi belirti ve bulgularınız olmasa bile 14 gün süresince evden çıkmamalısınız. Evden çıkmak zorunda kalırsanız, mutlaka tıbbi maske takın, mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmayın. Evinizde ziyaretçi kabul etmeyin. Mümkünse ayrı bir odada kalın. Odanızı sık sık havalandırın. Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbi maske takın. Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın” uyarıları yapıldı.

 

Koronavirus, alınan tedbirlerden daha güçlü olmadığı sloganı, korkuları bir nebze olsun giderdi. Ancak, tedbir laftan ibaret kalmamalıdır. Hem kişisel hem de toplumsal sorumluluğumuz vardır. Yani, tedbir en başta kendi canımız ve yakınlarımız başta olmak üzere, yaşadığımız toplumun tümünü ilgilendirmektedir.  Hastalıklarla, hassaten Koronavirus mücadelesin de gereksiz pervasızlıklar ve kabadayılıkların lüzumu yok.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.