SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Seviyor sevmiyordan sevgililer gününe... (14.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 14.02.2021 13:23

Biraz sözlük ve Vikipedi, biraz tarihçesi, biraz da ukalalık olsun diye sevgililer gününü kağıda boylu boyunca yatıralım.

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya  sevgili anlamlarında da kullanılır.

Neymiş, papaz/aziz Valentin günü. Biz de buna tekabül eden Sezai Karakoç'un "Ey sevgili, en sevgili"dir ama, bu bahsi diğer mevzudur. Bu günlere oldum olası ayar olmuşumdur. Yine de, alışkanlık ve gelir geçer adettendir deyip kutlarım. Tabii bir de özel kutlamalar vardır. Genel kutlamalardan Anneler Günü (nedense Babalar Gününe pek rağbet gösterilmez), Kadınlar Günü, Gazeteciler Günü, Doktorlar Günü, Avukatlar Günü ve Öğretmenler Günü gibi mesleki günler vardır. Tabii bir de dini ve milli bayramlarımız vardır. Bunların içinde "Kabotaj Bayramı" hangi kategoriye girer bilemedim.

Özel günler dedim. Mesela, eşinizin ve çocuklarınızın doğum günleri, evlilik yıldönümü çok önemlidir. Bunlar unutmayacağınız tarihler arasındadır. Aksi takdirde yandı gülüm keten helva.

İşte size sevgililer gününe ilişkin istatistiki bilgiler: "Aşkın simgesi "kalp". Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır."

Tabii bu bilgiler güncel değil. Google teyzemizin dahi kendisini yenileyemediğini göstermek için bu bilgileri alıntıladım. Yoksa, artık sevgililerin birbirine kart göndermesi, milattan öncelerde kaldı. Bunu daha çok bilgisayar telefonlarla yapılıyor. Sosyal mecrada, vinyetlerinde olduğu hazır metinler kopyalanıyor ve hoop wapsaptan muhatap sevgiliye iletiliyor.

Tabii, özellikle sevgili günlerinin en önemli yanı, ekonomik boyutunun olmasıdır. Yükte hafif pahada ağır hediyeler, muhatap sevgiliyi bu kadar sevdiğine dair bir ölçü olabiliyor. Bu bir tüketim çılgınlığıdır. İçinde insan yerine cüzdan olan, yürek yerine kart ve keş para olan bir tüketim sirkilasyonudur.