SON DAKİKA
Hava Durumu

Sen yetimsin, yetim kal! (12.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 12.02.2021 08:38

 

Tamirci Çırağı. 1975 yılında yapılmış bu parçayı dinlerken Cem Karaca’nın ne kadar büyük bir üstad olduğunu bir kez daha anlayacaksınız… Adeta  41 kere maşallah dedirtecek ve aradan 46 yıl geçmesine rağmen, Cem Karaca’nın “Tamirci Çırağı” şarkısının güftesi, hala zihinlerde yaşıyor.

 

Kalktı hilal kaşları sordu kim bu serseri

Çekti gitti arabayla egzosuna boğuldum

Gözümde tomurcuk yaşlar ağır ağır doğruldum

Ustam geldi sırtıma vurdu unut dedi romanları

İşçisin sen işçi kal giy dedi tulumları

İşçisin sen işçi kal işçisin sen işçi kal

 

Aslında, merhum Cem Karacanın bu şarkısından, başlığa taşıdığım “Sen yetimsin, yetim kal”, sözüne geleceğim.

 

Hami-Yet Derneğinin misyon ve vizyonuna dair anlatılanlarla ilgili notlarım var. Onları da sizlerle paylaşacağım. Güzel bir kısaltma olmuş. Açılımını ise “Yetimlerin Hamisi Derneği” şeklinde tercüme edebiliriz. Ulvi ve kutsal amaçları var. Bütün buraya kadar okuduklarınızda, İşte bu derneğin esin kaynağı derneğin değerli başkan ve başkan yardımcıları, dernek düşüncesinde olmadan yetimlerle ilgili gönüllü çalışmak istiyorlar. Yetim ve öksüzlerle ilgili, hem Kur’anı kerimde onlarca ayet, hem de Hazreti Muhammed Aleyhisselamın hassasiyeti ve hadis-i şerifleri bulunuyor. Bu bile, böylesi bir derneğin kurulmasına yeterli gerekçelerdir.

 

 

Bakın Hami-Yet Derneğini nasıl tanımlıyorlar:

 

-Peygamberlerden teslim alınan yoksula, yolda kalmışa, yolunu şaşırmışa, babasız kalmış masum yavrulara kol kanat olmanın adıdır HAMİ-YET…

-Devlet Babanın, gerçek babanın yokluğunda evlatlarına şefkat kanallarının açışının adıdır HAMİ-YET…

-Fıtratında şefkatle yoğrulan, anne olmak için hazırlanan o narin, hassas kadınların söz konusu evlatları olunca kartal gibi kanat açıp, evlatları için mücadele etme, hayata tutunma çabasına; “bizde sizinleyiz, evlatlarınız evlatlarımızdır” diyen bir avuç temiz niyetli, annenin hayatta yalnız mücadele zorunda bırakılan kahraman annelere uzattığı şefkat elinin adıdır HAMİ-YET…

 

Yetim çocuklara 18 yaşına kadar kol kanat gerip, eğitimden barınmaya kadar, en temel ihtiyaçlarını karşılamak ve en önemlisi anne-baba yoksunluğunu bir nebze olsun unutmak için yola çıkan bu kahraman kadınlar, hem takdiri, hem de destek ve katkıyı hak ediyor.

 

İnsanlar, Müslümanlar, civanımert Tokatlılar, sosyal projelere yönelik duyarlılığınızdan hiç kuşkum yok. Ama acele edin, lütfen. Hayırda yarışmanın tam sırası, çünkü “niyet hayır, akıbet hayır” cümlesinde barınan bu hayır hareketi, ertelemeye, ötelemeye ve görmezden gelmeyi hak etmiyor. Bugün, şimdi ve hemen kelimeleri, tam da HAMİ-YET için söylenecek emir kipleridir.

 

Mevzu, böylesine bir ulvi amaç ve düşüncenin olmasıdır. Gerçekleşir gerçekleşmez, başarılı olur ya da olmaz, çok mühim değil. Yetim ve öksüzler, yoksul ve kimsesizler bizim gerçeğimizdir. Bu gerçeği kim fark ediyorsa, kim bu konuda bir adım atıyorsa baş tacıdır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.