SON DAKİKA
Hava Durumu

Önce insan, sonra vali... (03.11.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 03.11.2020 08:35

Bütün Türkiye'nin eli yüreğinde hastaneden gelecek haberi bekledi. Öyle bir iz bıraktı ki, başarılı idarecilere bir bakın, hemen hepsi ya bu izi takip ediyor, ya da merhum Vali Yazıcıoğlu'nun Tokat, Aydın, Erzincan ve son olarak Denizli'de valilik uygulamalarından önemli notlar alıyor.

Facebook'ta arkadaşım Coşkun Tokatlı zaman zaman merhum valimizle ilgili paylaşımlar da bulunuyor. Hem hatıralarım tazeleniyor, hem de o günlerin Tokat kısmıyla ilgili unuttuğum birçok hususu yeniden hatırlıyorum.

AK Parti'nin kuruluş günlerinde kendisi Ankara merkez valisiydi. Bende Ankara'daydım. Ortak arkadaşımız gazeteci yazar Ayşe Akat aradı ve bir görüşelim dedi. Maltepe'de ki ofisine gittim Ayşe Akat'ın. Görüşmemiz de, "Ya bu adam yine bir fırsatı kaçırıyor" dedi. Vali bey mi dedim...

Ayşe Akat anlattı,"İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı biliyorsun. Bir parti kuruyormuş, bizimkini de İstanbul The Marmara Oteline davet etmiş. Buda kibarca siyaseti düşünmediğini söylemiş."

İkimiz de tüh vah içinde kıvrandık. Nasıl üzüldük. İstersen, şimdi bir daha arayalım dedi Ayşe Akat, merhum Yazıcıoğlu'nu aradı. Önce Ayşe Akat konuştu, bir sürü diller döktü, yazdığın "Sil Baştan" kitabında ki önermelerin hayata geçirme fırsatıdır, lütfen bir daha düşünün sayın valim dedi. Bir sürü başka şeylerde söyledi ve sonra bana verdi telefonu. Bende Ayşe Akat'ın söylediğine benzer şeyler söyledim. Vali Yazıcıoğlu, aklıma mıh gibi çakılı şunları söyledi:

" Tayyip bey, kuracağı bu partiyle iktidar olur. Büyük bir ihtimalle. Önü açık. Bir kere, içi başka dışı başka bir adam değil. Samimi bir siyasetçi. Ancak, siyaset bana göre değil. Benim hayalim de siyaset yok. Versinler İstanbul Valiliğini, devasa sorunlara dalıp çıkayım. Benim işim halk, dert, sorunlar yumağı." Bu konuşmadan sonra, başka birşey diyemedim.

Doğrusunu isterseniz, Cumhurbaşkanımızın merhum valiyi mutlaka değerlendireceğini düşünüyordum. Ancak, ilk kabine de merhum valinin kardeşi Mehmet Said Yazıcıoğlu'nun devlet bakanı olduğunu görünce, İstanbul gitti dedim. Daha sonra, Denizli'ye vali olarak atandı. Zaten atanmasından bir ay sonra, çağırması üzerine ben de Denizli'ye gittim.

Bir çok insan gibi, Vali Recep Yazıcıoğlu'nun Denizli'de ki trafik kazasını normal görmüyorum. Çünkü, Denizli'nin 50 yıllık yeraltı kaynağı jeotermal projesi peşkeş çekilmiş, vailimiz de bu tröstlete karşı çok ciddi mücadele ediyordu. Bu konu da, Denizli'de yayımlanan Yeni Haber gazetesinde yayınlanmış 5 yazım bulunuyor. Bu mücadele de Tugay Komutanı, Reşadiyeli Tuğ. General Hamit Tekkanat'ın verdiği değerli desteği asla unutamam.

Hangi İl'e gittiyse gittim. Aydın'a gittiğimde çok mutsuzdu. Bir cumartesi günü konağında nerdeyse öğleye kadar oturduk. Tokat'ı özlüyordu. Aydın için, yavaş adamlar, zenginliğin ve siyasi gücün şımarıklığı içerisinde diyordu. Sonra Erzincan'a vali oldu. Burada destanlar yazdı adeta. Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak ile birlikte gidip, ben kısa Dilipak uzun bir konuşma yaptı. Akşam kaldığımız yere geldi. Çay sohbet derken, Dilipak keşke seni daha önce şahsen tanısaydım sayın valim, diyordu.

Bu sohbette, sayın valim gerçekten seni protesto edenlerle sen de yürüdün mü dedim. O meşhur kahkahasını attı: Yav Cemal dedi ve anlatmaya başladı. Odama kadar gelen telaş sesleri üzerine odamdan çıktım. Çıkmamla sivil resmi polisler etrafımı sardı, aman sayın valim odanızdan çıkmayın falan dediler. Neden diye sormam üzerine, depremzedelerin vilayete doğru yürüyüşe geçtiğini söylediler. Tamam dedim, çekilin önümden kimsede gelmesin peşimden. Yürüyüş katarının önüne geçip durdurdum, siz ne istiyorsunuz dedim. Çadır, yiyecekte ve barınma da aksama var dediler. Tamam dedim, ben de bu devletten de bu hükümetten de şikayetçiyim. Başlarına geçip, vilayete kadar birlikte slogan ata ata yürüyüşü tamamladık.

Böyle bir adamdı Türkiye'nin Valisi merhum Recep Yazıcıoğlu. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun...

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.