SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Millet İttifakını anlıyor musunuz? (31.05.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 31.05.2021 09:55

 

Ben anlamıyorum. Diyelim ki Millet İttifakı seçimi aldı. İttifak'ın iki partisi belli, CHP ile İYİ Parti. HDP'nin durumu ne olacak? Gizli ortak olmak isterler mi? Mesela, HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, ittifakı deşifre etmiş, neden bizimle açık ittifak yapmıyorsunuz demişti. Hele, bundan bir yıl önce, TBMM genel kurulunda HDP milletvekili Fatma Kurtulan, İYİ Parti Grubuna dönüp parmak sallayarak, "Eğer siz o koltuklarda oturuyorsanız, bu HDP'nin oyları ve PKK'ya gönül verenler sayesinde" demişti. Fatma Kurtulanın bir yıl önce yaptığı bu konuşma, hala sosyal mecrada dolaşımda. Meraklıları bulup izleyebilir.

 

Dedim ya, diyelim ki Millet İttifakı seçimi kazandı. HDP'ye hangi bakanlıklar verilir. Malum, CHP eski milletvekili Dursun Çiçek, HDP'ye iki bakanlık verilir diye, mevzunun ilk temelini atmıştı. Mesela, HDP Milli Savunma ile İçişleri Bakanlığını isterse ne yapacaksınız? PKK ve FETÖ terör örgütleriyle mücadeleyi bırakma politikasını mı devreye sokacaksınız?

 

Mesela, güçlendirilmiş parlamenter sistemi diyorlar ya... O nasıl olacak? İttifak ortağı HDP "Ademi Merkeziyet" adı altında yerel özerklik talebini dayatırsa, CHP ile İYİ Parti nasıl bir tavır alır yada güçlendirilmiş parlamenter sistemi projesinde zaten böyle bir madde var mı?

 

Hali hazırda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin bir seçim olacak. Millet İttifakının partileri, daha önce denendiği üzere, ortak bir çatı aday etrafında birleşip seçime girerlerse, bu isim kim olur? Kemal Kılıçdaroğlu mu, Meral Akşener mi, Selahattin Demirtaş mı, Ekrem İmamoğlu mu, Mansur Yavaş mı, Abdullah Gül mü, Temel Karamollaoğlu mu? Sizleri duyar gibiyim, hiçbiri şıkkı yok mu diyorsunuz değil mi?  Bence de öyle.

 

Hani İstanbul'u 800 bin fark atarak, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya'yı az çok farkarla Cumhur İttifakının karşısında kazanmıştınız değil mi? Bilin bakalım, Millet İttifakının has üyesi İYİ Partinin tek bir tane il belediyesi var mı? Yok. Peki, 2019 Mart ayında yapılan yerel seçimde Cumhur İttifakının oy oranının yüzde 52, Millet İttifakının yüzde 46 dolayında olduğunu biliyor muydunuz?

 

HDP, her zaman pazarlığa açık bir parti olmuştur. Pay, ödün, rant, fırsat gibi kavramları kanırtmasıyla meşhurdur. O sebeple, ister gizli ister aşikar, eğer HDP Millet İttifakında olacaksa, önce kendisi ve şemsiyesi altında bulunduğu terör örgütü PKK'nın menfaatini önceler. Sonra ABD başta olmak üzere ne kadar emperyal güç varsa, onlardan gelecek suflelere göre hareket eder. Yani, terör örgütü PKK'nın siyasal uzantısı HDP'nin öylesine ilkesel bir duruşu, anlaşmalara sadık kalacak bir omurgası, özgür karar verecek bir iradesi yoktur. Daha doğrusu HDP ile ittifak masasına oturanlar, bilsin ki PKK, FETÖ, YPG ve ne kadar emperyal güç varsa onlarla da paydaş olduğunu bilmelidir.

 

Millet İttifakı, CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'yi dikkate alıyor mu? Malum, partisi CHP'den 9 puan fazla almıştı. Peki İYİ Partinin adayı Meral Akşener'i hiç düşündünüz  mü? Oda partisinin total oyundan daha düşük oy almıştı.

 

Velhasıl dostlar, Millet İttifakının işi zor. Birde erken seçim istiyorlar. Burada akıllı ve kurnaz olmak iyi de, iktidarı aptal sanmak, kendilerini çok yanıltır.