SON DAKİKA
Hava Durumu

Mevlid ve Cumhuriyet... (29.10.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 29.10.2020 11:46

Öte yandan, yedi düvele karşı verdiğimiz İstiklal Savaşımızın ardından yeni yönetim biçimimiz 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 150 yıl süren fetret ve var olma savaşının yenilgisine uğrayan Osmanlı İmparatorluğu'nun bakiyesi olarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Milletinin 16. Devleti olarak tarihte yer aldı. Birçok tezgah, kumpas ve emperyal güçlere karşı mücadele eden Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Onların bıraktığı bu devlet ve ülke mirasını bugüne kadar koruyup kolladığımız gibi, bundan sonra da aynı azimle bu yurdu canımızdan aziz bilmek bizim görevimizdir.

Cumhuriyetimizle ilgili bu düşüncelerimi paylaştıktan sonra, Mevlid-i Nebevi Haftasına ilişkin ise, bazı hususları irdelemek zorundayız.

İnsanlık tarihin örnek insanı, ahlak timsali bir peygamberin elbette doğum gününü kutlamalıyız. Lakin, Hazreti Nebi'nin tevatür halde Rebüelevvelin 12. Gecesi doğduğu ifade edilir. Hicri takvime göre, her yıl on gün ileriye alan bir sistemle, mesela önümüzdeki yıl Hazreti Nebinin doğum gününü 7 Kasım'da kutlayacağız.

Bu kabul edilebilir durumdur. Ancak merak ettiğim bir şey var, bir çok tarihsel olayda hicri takvim sistemine göre on gün ileriye alırken, neden Mekke'nin Fethi, hep miladi takvime göre 31 Aralık olarak yad edilir? 

Oysa, tarihi kaynaklara göre Mekke'nin Fethi 20 Ramazanda gerçekleşmiştir. Bu durum da Mekke'nin Fethinin 31 Aralık'ta olması yaklaşık 20-25 yılda bir ancak gelebilir.

Hazreti Nebinin 12. Rebülevvel gecesinin hesabı yapılmış, doğduğu o dönemde 20 Nisan olarak belirlenmiştir. Böyle bir realite varken, hiç değilse hazreti peygamberin doğum tarihi olan 20 Nisana sabitleyemez miyiz? Bu bir öneri tabii. Ameller niyetlere göre ise, bu gecenin de Hazreti Nebinin doğumu kabul ederek kutlamakta da herhangi bir beis olmaz.

Özetle, dünyaya doğan güneş Hazreti Muhammed Aleyhisselamdır. Bu ülkede yeniden küllerinden doğarak yeniden devlet olanın adı Türkiye Cumhuriyetidir. Her iki güneşe de selam olsun...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.