SON DAKİKA
Hava Durumu

Mercedes Kadir… (19.02.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 19.02.2021 08:42

 

Malatyalı Mercedes Kadir’in hikayesini sosyal mecrada okuyabilirsiniz. Elazığ depreminde en çok etkilenen bir şehrimizdir, Malatya. Ama Malatyalıların gözümde bir kat daha değer kazanması, “Mercedes Kadir” ile ilgilidir. Koca şehir “Mercedes Kadir”e sahip çıkmış.

 

Zararsız, meczup kıvamında bir kardeşimiz Mercedes Kadir. Haber sitelerine düşen hikaye ve anekdotlar, öyle insani, öyle sahici ki, köşeme almazsam eksik kalırdı.

 

Koskoca bir şehir, Kadir'in Mersedes hayalini her şeyiyle sahiplenmiş durumda.. Kadir trafik ışıklarında duruyor, arabasını park ediyor, diğer arabalar trafikte ona yol veriyor, ona göre park ediyor. Bütün şehir o "Mersedes"in farkında! Kadir sopasını Mercedes servisine götürüyor, ustalar bütün ciddiyetleriyle arızaları anlatıyor, bir usta sopaya teyp takıyor, diğeri aynasını, armasını yeniliyor..

 

Trafik polisleri yanlış yere park ettiğinde ya da 'çok hızlı gittiğinde' Kadir'e ceza yazıyorlar, zamanı geldiğinde muayeneye gönderiyorlar! Bir koca şehir, Malatya, Kadir'in hikayesini onunla birlikte yaşıyor. Bir 'deli'nin sopasına göre yaşayan şehirlerin, sopayla, sapanla, satırla birbirlerini kovalayan şehirlere dönüşmesini gördükçe bu hikaye çok hoş gelir insanın kulağına.. Anlarsınız umarım..

 

Bir gün mersedes kadir arabası(sopası) arızalandı diye sanayiye gider. Usta arızasını söyler ve 3 gün sonra gelip alabileceğini belirtir. Tabi mersedes kadir 3 gün sonra gelir usta daha işinin bitmediğini yarın gelmesini söyler. Mersedes kadir bu şekilde 2 hafta boyunca gider gelir. Bir gün yine gider sanayiye ama usta işinin daha bitmediğini söyler tabi mersedes kadir sinirlenir artık ve şunu söyler yeter artık yap şu arabayı 2 haftadır eve yürüyerek gidip geliyorum : )

 

Deli denmesine bakmayın, Malatyalılar bu kelimeyi tamamen küçümsemeden uzak, sevgi ve samimiyetle kullanıyorlar.

 

Daha önceleri polis Kadir’i çevirip “Ehliyetin nerede?” diye sorduklarında, “ Evde kaldı” cevabını veren Kadir’e, polis ehliyet, ruhsat ve kasko da hazırlamıştır. Malatya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şubesi tarafından hazırlanan ruhsatta aracın rengi odun sarısı olarak belirtilmiş, 44 MK 444 numaralı plaka verilmiştir.

 

Son dönemde birkaç kişi tarafından alkole alıştırılan Mercedes Kadir alkollüyken araç kullandığı için polis ehliyetine el koymuş, kaldırımda gitme yasağı vermiş. Ehliyette ad-soyadı bölümüne Mercedes Kadir, sınıf bölümü A’dan Z’ye olarak yazılmış, kullandığı cihazlar bölümüne de 3 metre sopa, ayna, CD eklenerek kendisine verilmiş.

 

İçimizi ısıtan bu hikaye, Tokat’ın 2 gülünü hatırlamamı sağladı. “Abduç” adıyla maruf Derviş Mustafa ve Polis Yusuf. İkisi de rahmeti rahmana kavuştu. Abduç Emminin menkıbeleri anlatmakla bitmez. En bilineni, bu şehirde kim ölürse ölsün, o cenaze evinde mutlaka ilkin Abduç Emmiyi görürsünüz. Polis Yusuf ise, merhum vali Recep Yazıcıoğlu’nun yakın dostu ve korumasıydı. Valilik önüne gelen merhum Yazıcıoğlu’nun kapısını mutlaka Polis Yusuf açardı.

 

Vali Yazıcıoğlu’nun Tokat’tan tayini çıkmasıyla, Polis Yusuf’un bütün dengesi bozuldu. Yüzü hiç gülmedi, hiç hasta olduğunu görmediğimiz Yusuf, artık hastaydı. Gelen valiler, Yusuf’un bu özel halini anlayamadılar. Yanlarına yaklaştırmadılar. Oysa Yusuf’un sevgisi devlet ve bayraktı. Valinin kapısını açarak, kendine özellik katıyordu ve çok mutlu oluyordu.

 

Malatyalı Mercedes Kadir’e ilişkin koskoca bir no şehrin her gün tamamının rol alarak tiyatro oynaması, bana çok insani, çok anlamlı, çok sahici geldi.  Mercedes Kadir, bir kaç ay önce vefat etti. Malatyalılar, yaşarken nasıl sahip çıktılarsa, vefatında da cenazesine öyle sahip çıktı. Şehrin eşrafı esnafı, bğrakratı siyasetçisi Mercedes Kadir'in cenazesindeydi. Tebrik ediyorum Malatyalıları…

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.