SON DAKİKA
Hava Durumu

Kimsesiz ve aşk... (27.01.2021)

Yazının Giriş Tarihi: 27.01.2021 08:56

Ne kadar tezat iki kelime. Aşk varsa, kimsesiz değilsin. Yoksa eğer, en azından aşktan yana kimsesizsin. Ne diyor ulu bir şair: Derdim dermanımmış meğer... Bin derdime dermana değişmem... Öyledir, acılar büyütür insanı, aşk yaşatır. Bir alış veriş değildir sevda, karşılıksızsa eğer yanına birde erdem koyun.

Sevdiğinin kimsesi olabildiysen, gerçekten sevmişsin. Bütün mülahazalardan arınmış, bütün çapraz ateşlere bağrını açtıysan, korkma, aşk seni bir hamal gibi omuzunda taşır. Yok bir heves ise yüreğindeki şey, bil ki, geçer gider.

Nazım Hikmet, ötenin ötesinden şöyle seslenir:

" karşımdasın iste...

bana bakmasan da oradasın, görüyorum seni.

ah benim sevdasında bencil, yüreğinde sağlam sevdiğim.

kalbime gömdüm sözlerimi, ceset torbası oldu yüreğim.

tıkandığım o an,

elimi nereye koyacağımı şaşırdığım o an iste,

aklımdan o kadar çok şey geçti ki takip edemedim.

ellerim boşlukta, ben darda kaldım.

ellerim buz gibi, ben harda kaldım.

bir senfoni vardı kulağımda çalınan,

bitti artik hepsi...

 

köseme çekildim, hani hep kaldığım köseme.

bakış açım belli oldu yine.

geride kalan, ardından bakar gidenlerin.

bir meltem olacak rüzgarım dahi kalmadı benim.

dağlara çarptım her esişimde.

yollara küfrettim her gidişinde."

Öyle bir umut yeşerir yüreğinde, öyle bir yaşam sevinci kuşatır sevinci. Gözlerini kapattığında da, açtığında da O vardır.

Lakin, aşk seni var ederken, kimsesizsin eğer, yetimsin öksüzsün. Göz haznende yaşlar hep hazır bekler. Ağlamaklı olmazsın, sahici ağlarsın. Artık ağladığın kadarsın, düşündüğün kadar varsın. Bütün bu paradoks, bir bakıma sürekli kendinle savaş halidir. Sonra üşürsün. Yoksulu, kimsesizi, yetimi düşünürsün. Buda insan olduğunun muştusudur. Düşünürsün, Yemen'de açlıktan ölen çocukları, şiddet ve tacizin pençesindeki kadınları, biçare yoksulları...

Varsıllar bilmez aç kalmanın ne demek olduğunu. Çocuklarıyla aç yatıp, nasıl aç ve soğuk güne uyandıklarını. Kimsesizler hep düne uyanırlar. Hergünün bir adının olmasının bir önemi yoktur. Çünkü, kimsesiz ve yoksulların gün sayımı, aç veya tok oldukları zamanın adıdır...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.