SON DAKİKA
Hava Durumu

Kaos için Alyanak işbaşında... (18.12.2020)

Yazının Giriş Tarihi: 19.12.2020 11:12

Ama öyle olmuyor, Türkiye’de.

Mecliste 2021 bütçe görüşmelerinde hit olan iki konuşmacı vardı: CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Kılıçdaroğlu, siyaset arenasına girdi gireli tüm zamanların en iyi konuşmasını yaptı. Bakan Soylu'nun konuşması ise beklenen bir konuşmaydı. Her iki hatibe de laf atmalar, sataşmalar ve yönlendirici cümleler kuruldu. Bütün bunlar, konuşmacının insicabını bozmak için yapılır.

Meclis görüşmeleri, meclis Tv'de canlı yayın yapıldığı için daha çok tribüne oynanır. Geçmişte , muhalefetin şirazesini bozan bir görüşmeyi hatırlıyorum.

Mecliste birinci turu tamamlanan 18 maddelik anayasa değişikliğinin ikinci turu için CHP Grup Başkanvekili, gövdelerini ortaya koyarak mücadele edeceklerini söylüyor. Ki, zaten birinci turda kürsüyü parçaladılar, sin kaflı küfürlerle genel kültürümüze müthiş katkıda bulundular ve en nihayet uçan uçmayan tekme, yıkan yıkmayan yumruklarla; ne kadar kahraman milletvekillerimiz olduklarını bir kez daha göstermiştiler.

Bu işler diğer demokratik ülkelerde nasıl oluyor acaba?

Meclis’te kavga ritüelleri mevzusunda mesela Kore ve Tayland’dan bir hayli geri kaldığımız doğrudur. Çünkü bu ülkelerin milletvekilleri Uzak Doğu döğüş sanatı konusunda eğitimli oldukları için, meclisteki kavgaları da son derece heyecan verici. Bizimkiler bu konuda vasatlar, sanki. Mesela, diz kapağından aşağı bir bölgeyi bir insan nasıl ısırabiliyor? Bir kadın milletvekilinin boğazını hangi öğretiyle bir erkek sıkabiliyor? Burnu kırılan milletvekiline kaç muhterem milletvekili aynı anda yumruk attı acaba?

Hani, bir televizyon kanalında "İçerde" dizisi var ya, hah orda birde “Alyanak Hasan” var. Yancı bir mafyadır. Oradan oraya “ispiyon ve ağasını satmayla”, erketeyle ve kulağı kirişte av beklemeyle yolunu bulur. Bu Alyanak Hasan’ın en önemli becerisi, piyasada kaos ortamı çıkarmak ve hazırlamak… Bütün numarası budur.  Başlı başına bir mafya olamadığı için, yancılıkla, bilgi taşımayla, ortalığı karıştırmak için dedikodu üretmekle ve ilginç her seferinde hayatta kalmayı başaran bir tiptir, Alyanak Hasan…

Başta CHP olmak üzere muhalefet partileri, ne zaman mecliste yasa ya da bütçe görüşmeleri olsa meclisten geçmemesi için ilginç yöntemler buluyor.  TBMM’de gövde, yumruk, tekme gibi kavramlar zihnimize kazınıyor. Burada milletvekilleri “hayır ya da evet oyu” verebilirler. Meclis görüşmelerinde taktikler koyup, yasa teklifinde bulunanları zora sokabilirler. Halka gidip, söz konusu bütçe veya yasanın ülke için sakıncalı ve yanlış olduğunu anlatabilirler.

Sayısal gücü olmayan CHP ile HDP, meclisten geçen yasanın  değişikliğinin halktan geri dönmesi için gerekli siyasal argümanların tamamını kullanabilirler.

Bunlar olmuyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin sosyal medyada ifade ettiği gibi, “halka güvenmiyorlar, halktan yana umutlarını yitirmişler.” Bu mudur yani? Siyaset, hem zeka işidir, hem de halka güvenmektir. Eğer, bu yasa referandum maharetiyle halkın önüne giderse, bu halk bu yasaları onaylar diyorsanız, endişe etmeyin, sizi seçip meclise gönderende halktır. Halkın böyle bir kararı olursa, dünyanın sonu değil muhteremler.

Cumhuriyet, demokrasi, laiklik, sosyal ve hukuk devleti gibi kavramlara yönelik ortada bir tehdit ve girişim olmadığı halde, topluma böyle bir algı salgılamak, inanın akıl karı değil.

Hadi milletin tertemiz oylarıyla seçilen milletvekillerine ve meclise güvenmiyorsunuz, sizi oraya gönderen halka nasıl güvenmezsiniz? Bir zamanlar CHP’li Bakan Hasan Ali Yücel’e atfedilen “Okullar olmasa, çok güzel milli eğitim bakanlığı yapardım” sözüyle müsemma, acaba halk olmasa çok demokratik seçimler olurdu anlayışında mısınız?

Hiç kusura bakmayın, halk var. Hassaten bu ülkenin çimentosu Türk Milleti var. O kavga ettiğiniz mecliste de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözü var.

İster iktidar, isterseniz muhalefet partisi olun. Şunu aklınızdan sakın çıkarmayın: Siz milletvekilisiniz, asıl millettir, halktır.

Türkiye’de kaos çıkarmak isteyen bilumum herkes bu gerçekle yüzleşmelidir. Zaten, yüzleşmese bile, eninde sonunda halkın kadim sağduyusuna tosluyorlar, vesselam...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.